Açıköğretim Fakültesi (AÖF) nedir, ne değildir?

Açıköğretim Fakültesine nasıl gidilir? Neden gereklidir? Açıköğretim fakültesinin bize sağlayacağı avantajlar ve öğrenim süresince neler yapılır? Bu sorulara cevap bulacaksınız.

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) genel olarak devam zorunluluğunun olmadığı ve sadece sınavlara kitaplardan hazırlanarak bitirilebilen Anadolu Üniversitesi bünyesinde bir fakültedir.

AÖF’e üç farklı şekilde gidilebilir. Bunlar;

1.    Üniversiteye giriş sınavı (Adı ne olursa),

2.    İkinci üniversite olarak

3.    Dikey geçiş sınavı (DGS)

Üniversiteye Giriş sınavı ile

Eğer lise mezunu iseniz yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olan üniversiteye giriş sınavına girip iki yıllık bölümler için en az 150, 4 yıllık bölümler için en az 180 puan almalısınız. Gerçi 5-6 net yaparak 180 puan alabilirsiniz. Daha önceki senelerde bazı bölümler hariç neredeyse sınava girmeniz yeterli oluyor gibiydi fakat, 2017 yılı itibariyle her bölüm için konterjan getirildiğinden taban puanlar biraz yükselmiştir. Yine de örgün öğretime göre şansınız çok fazladır.

İkinci üniversite olarak

Bir üniversite bitirmişseniz ya da devam ediyorsanız herhangi bir sınav olmadan sizin bölümünüzle farklılık gösteren ve sınavsız geçiş olan bölümlerden bir tanesini okumaya başlayabilirsiniz.

4 yıllık bir üniversite bitirenler; 4 veya 2 yıllık bölümlerden bir tanesini, 2 yıllık üniversite bitirenler; 2 yıllık bölümlerden bir tanesini seçmek suretiyle tekrar öğrenci olabilmektedirler.

Dikey geçiş sınavı (DGS)

İki yıllık bir üniversite bitirenler her yıl yapılan DGS sınavına girerek AÖF’ten 4 yıllık bir diplomaya sahip olabilirler. Geçen yıllarda konterjan sınırlaması olamamasına rağmen 2017 yılı itibariyle buna da sınırlama getirilmiştir. Yine de DGS’ye biraz çalışılarak 4 yıllık bir AÖF programına gidebilirsiniz.

AÖF Faydaları

Erkekler için eğitim süresince askerlik tecilli olmakta ve mezuniyetten sonra da iki yıl askerliği tecil ettirebilme hakkına sahip olmaktasınız. 4 yıllık bir AÖF programından mezun olursanız askerlik hizmetinizide kısa dönem yapmaktasınız.

KPSS’de AÖF mezunlarının diğer bölüm mezunlarından hiçbir farkı olmamaktadır. Yani bu sınavda mezun olduğunuz okulun hangisi olduğunun bir önemi olamamaktadır.

İşe girmek istediğinizde artık herkes tecrübeli eleman arayışında olduğundan burda da bir diploma farkı olmamaktadır.

Sonuç olarak; ülkemizde neyin ne zaman işe yarayacağını bilememekteyiz. Bundan dolayı 7 yılda da bitse bir üniversite mezunu olup, diplomanızın kenarda hazır durması hayatınıza farklılık katabilir diyebiliriz. Geçmiş yıllarda insanların azimle çalışarak, ortaokul mezunu iken işçi olarak başladıkları kurumda AÖF’ten eğitimlerini tamamlayıp genel müdürlüğe kadar yükselebildikleri anlatılmaktadır.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image