Akıllı Telefon ve Tabletin Çocuklardaki Etkileri

Çocuklu aileler kendilerine zaman ayırmak istediklerinde ya da misafir geldiğinde çocukların oyalanmak için en çok başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de tablet veya akıllı telefon vermektir.

Anne babalar çocuklarının bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanmaları ile övünse de bu durumun gelişimlerine olumsuz etkilerini göz ardı etmektedirler. Çocuklar tabletle oynarken dış dünya ile iletişimlerini keserler. Tablet veya telefonda oynarken çimenlerin ve toprağın kokusunu hiçbir zaman alamazlar.

Aşırı tablet ve telefon kullanımının çocuklara zararları arasında dikkat dağınıklığı ve duygu bozukluğu gibi hastalıklarda olmasına rağmen çocuklarımızı bekleyen en büyük tehlikelerin başında, boyun fıtığı ve kamburluk gelmektedir. Boyun, bilek, sırt ve göz ağrısı benzeri hastalıkların 5-9 yaş aralığında yoğunlaştığını görülmektedir. Bunu da en iyi tedavisinin tablet ve akıllı telefon kullanımına bir sınır getirilmesidir.

Hollanda’da son yıllarda 8-18 yaş aralığındaki çocuklarda sırt, boyun ağrılarındaki şikayetlerde %40 artması, Danimarka’da 2008 yılına göre bu şikayetlerin çocuklarda 2 kat artması ve diğer Avrupa ülkelerindeki hızlı artışlar olduğu görülmüştür.

Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sadece tablet, telefon ve oyun konsoluna bağlı rahatsızlıklara bağlı şikayetleri ele alan ortopedi klinikleri oluşturuluyor.

Sonuç olarak; Profesör Cagnie'ye göre, aşırı kullanıma engel olmak tedavi etmekten daha kolay. Çünkü, tedavi edilse bile kullanım sınırlanmadığı sürece şikayetler hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacak.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Kaynak: Yusuf Özkan, 5 Mart 2016, BBC

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image