Aralıklı Öğrenme Metodu İle Daha Çok Hatırlayın

Çoğu zaman öğrenciler sınavdan bir gün önce geç saatlere kadar çalışıp konuları tamamen öğrenmeye çalışmaktadır. Sınavdan sonra da öğrendiklerini hemen unutmaktadır. Öğrenilenlerin uzun süre hatırlanması adına yapılan çalışmalarda “aralıklı öğrenme metodu” çok etkili bir yöntem olduğu ortaya konulmuştur.

Tıp öğrencileri üzerinde yapılan çalışmalarda; öğrendiklerini tekrar etmeyen öğrencilerin bilgilerinin, ilk yılın sonunda %33’ünü unuttuğu ve ikinci yılın sonunda da % 50’sini unuttuğu gözlenmiştir. Tekrar eden öğrencilerin ise tekrar yapmayanlardan % 40 daha fazla bilgi hatırladığı gözlenmiştir.

Yeni bilgiler öğrendiğimizde beynin belli bölümlerinde aktif hale gelen sinir hücreleri arasında bağlantılar kurulmakta ve bu bağlantının gücü o bilginin kalıcılığını belirliyor. Bir konuyu bir seferde öğrenmeye çalışırsak bu bağlantılar zayıf olmaktadır, fakat tekrar ettiğimiz her seferde bu bağlantılar giderek güçlenmektedir.

Şimdi bu bilgiyi hayatımıza nasıl uygularız birkaç örnekle buna değinelim. Hafıza kartları olarak bilinen bir yöntemden bahsedeceğim;

Yabancı dil öğreneneler arasında kullanılan bu yöntemde; yeni öğrenilen kelimelerin kalıcılığının artırılması için kartın bir yüzüne kelimenin İngilizcesi diğer yüzüne de Türkçesi yazılmaktadır. Her defasında yeni bir kart seçerek kartın bir yüzündeki kelime okunarak karşılığı tahmin edilmeye çalışılarak diğer yüzden doğru olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Diğer dersler için de bu metod uygulanabilir. Kartın bir yüzüne soru diğer yüzüne de cevaplar yazılarak kavramlar öğrenilmeye çalışılıyor.

Belki de daha önce duyduğunuz bu basit metodun aralıklı öğrenme metoduna nasıl dönüştürülebileceğini öğrenelim; diyelim ki bu metodu dil öğrenme için kullanacaksınız. Önce üç adet zarf hazırlayın; ilkine her gün, ikincisine salı ve perşembe, üçüncüsüne de cuma yazın.

· Uygulamaya pazartesi başladığınızı düşünelim. Metodu uygulamaya ezberlemek istediğiniz kelimelerden oluşan bir deste kartla başlayacaksınız.

·   İlk önce elinizdeki kartları gözden geçirerek hatırladıklarınızı ikinci zarfa, cevabını bilemediklerinizi ise ilk zarfa geri koyunuz.

·  Salı günü önce ikinci zarftaki kartları gözden geçirin ve beş saniyede bildiklerinizi üçüncü zarfa, cevabını hatırlayamadıklarınızı birinci zarfa yerleştiriniz. Birinci zarftakilere pazartesi yaptığınızı tekrarlayın. Perşembe günü aynı işlemi tekrarlayınız.

· Cuma günü üçüncü yani cuma yazan üçüncü zarftaki kartlarla başlayın ve her üç zarftaki kartlara da aynı işlemi uygulayın. Yani hatırlayamadıklarınızı ilk kutuya koyacak şekilde ve işlemi böylece tekrarlayın.

Birkaç hafta içinde çok sayıdaki kelimeyi ezberlemiş olduğunuzu göreceksiniz. Bu yöntemin bilgisayar programları ya da cep telefonları için mobil uygulamaları da mevcut. Bunlara örnek ANKI adlı programı verebiliriz.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Kaynak: Dr. Bahri Karaçay’ın Öğrenen Beyin -3 adlı Podcast’inden alınmıştır.

1 Yorum
  • ziyaretçi
    Muhlis Gürsoy

    Biz öğrenciler hep nedense sınavdan hemen önce yazılılara çalışırız. Yöntemleriniz doğru. Yani sınava günler öncesinden çalışmak. Güzel bir program.

    Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image