Balayı Çiftlerinin Yeni Gözdesi “Phuket”

Yaz mevsiminin başlamasıyla, düğünler bir hayli arttı. Çiftlerin “balayı” istekleri özellikle farklı alternatifler arayanlar için Phuket adası oldukça ideal. Son yıllarda direkt uçuşların da gelmesiyle “vizesiz yurt dışı” hayallerine yeşil ışık yandı. Egzotik tatil yapmak istiyorum, ama aynı zamanda da kafamı dinlemek istiyorum diyenlere için “Phuket” tam bir cennet. Phuket, Tayland’ın bir adası. Macera severler için oldukça cezbedici. Türkiye’den direkt olarak sadece Türk Hava Yollarının düzenlediği 10 saatlik bir uçak yolcuğu ile Phuket’e varıyorsunuz. Uçakta doldurduğumuz kişisel bilgilerimizi, havaalanındaki gişe görevlisine teslim ediyoruz ve bizlere 30 gün kalma izni sağlanıyor. Havaalanından çıktığımız anda sıcak ve nemli bir havaya “merhaba” dememiz kaçınılmaz oluyor. Dört mevsim sıcaklık aynı fakat, muson yağmurları başladığı zaman aşırı derece de yağış almakta. O kadar sıcak bir havası var ki, genelde yağmur yağdığı zaman insanlar serinledikleri için mutlu oluyorlar. Havaalanından kalacağımız yerlere oteller ile anlaşmalı servisler ile yolculuk yapılmakta. Bizden farklı olarak onlarda direksiyon sağ tarafta ve trafik soldan akmakta, eğer orada araba kullanmak istiyorum diyorsanız bu riski göze almalısınız derim. Tabii bizde ki gibi yoğun bir trafik orada söz konusu değil. Dünya’nın farklı ülkelerinden balayı çiftleri özellikle bu adayı tercih etmekteler. Son yıllarda ülkemizin direkt uçuş sağlaması da Türkiye’deki balayı çiftlerinin adaya akın etmesini sağlamakta.


Çeşitli aktivitelerin ve adaların olması özellikle çocuk, genç, yaşlı ayırt etmeksizin herkesi cezbediyor. Ünlü Hollywood yapımlarının Phuket adasında çekilmesi de film hayranı kitlenin adaya akın etmesini sağlamış. Bu filmlerden en ünlü olanlarından bir tanesi “The Man with Golden Gun” Khao Ping Kan Island’da çekilmiştir. Filmle ünlenen ada günümüzde yaygın bilinen adıyla “James Bond Adası” olarak anılmaktadır. Bir başka çok bilinen Hollywood filmi de Leonardo Di Caprio’nun oynadığı “Beach” filmidir. Bu filmde Phuket Adasında yer alan Phi Phi Island’da çekilmiştir. Kano ile ada gezileri, surat tekneleri ile gezi turları, kaplanlar ile fotoğraf çekilmek, fil safarileri, fil ile banyo keyfi, kuş ve yılan şovları, tapınak gezileri , timsahlar ile fotoğraf çekilmek gibi bir çok değişik seçeneği bir arada bulunduran ada bu yüzden herkesi hayran bırakıyor.


Dünya’da ilk ve tek okyanus üzerine kurulmuş ve karadan bağımsız su üzerinde inşa edilmiş “Müslüman Köyü” yani “Panyee Island” Phuket’in merak edilen noktalarından. Gündelik hayatta insanlar çok güler yüzlü ve bir o kadar sıcakkanlılar. Hemen hemen her köşesinde tropikal meyvelerin satıldığı seyyar satıcılar yer almakta. “Tuk Tuk” olarak adlandırılan ufak gezi minibüsleri bir yerden bir yere giderken eğlenceli ve hesaplı seyahat yapmak için ideal. Seyyar satıcılara değinmişken “su ürünleri” satan satıcıları da unutmamak gerek. Samimi olmak gerekirse her şeylerine aşırı derece de baharat kattıkları için yemekleri herkesin damak tadına uygun değil. Haftanın birkaç günü düzenlenen box karşılaşmaları, spor severler içinde bir seçenek oluşturuyor.  Ülkenin geçim kaynağını turizm oluşturduğu için, genellikle her adım başı bir satıcıya rastlamak mümkün. Herkesin aklına “Fiyatlar Nasıl?” sorusu gelmiştir. Türkiye’de ortalama bir balayı fiyatına, yurt dışında biraz farkla gayet uygun bir balayı tatili geçirilebilir. Hem balayı yapmış hem de Asya Kültürünü yakından tanımış olursunuz.

2 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image