Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Bu kitapta ticari, iktisadi, eğitim ve askeri alanlarda herhangi bir özgürlüğü olmayan bir milletin yükselişi vardır. Fin milletinin bugünkü haline gelmesi hikayeler halinde anlatılmıştır.

1806 yılına kadar İsveçlilerin egemenliği altında yaşamış olan Finler; sadece çok az okuma yazma bilmekteler ve devletin bütün alanlarında İsveçliler hakimdir. Bütün kamu memurları; hakimler, askerler, rahipler ve öğretmenler İsveçliler’den seçilirdi. İsveçliler kendilerini uygarlıkça üstün gördüklerinden Finler’i alt bir ırk mensubu olarak görürler ve onlara karşı sürekli o şekilde davranırlardı.

1806 yılında Rusların Finlandiya’yı işgal etmiş ve Finleri iç işlerinde serbest bırakmışlardır. Daha sonraları Snelman Fin kültürünü yeniden ayağa kaldıran bir halk öğretmeninin çabaları sonucunda Bugünkü Finlandiya’ya doğmaktadır.

Rüşvetin bütün kurumları sardığı, halkın yoksul ve hastalıklarla savaştığı bir dönemde ülkeyi; kendi gibi gönüllü öğretmenler, doktorlar ve ülkede bulunan aydın insanlarla tekrar aydınlığa kavuşturmuştur.

Finlandiya’daki birkaç iyi yürekli, çalışkan, azimli, kendini ülkesine adamış insanın genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle dayanışma içindeki kalkınma öyküsüdür.

Grigoriy Petrov tarafından 1898 yılında yazılan bu eser; eğitimle başarabileceklerimizin sınırı olmadığını bu kitapta bir kez daha görmekteyiz.

Okuma yazma bilen her vatandaşımızın okuması gereken bir kitaptır ve okuyan herkesin anlayacağı bir şeyler muhakkak olacaktır. İnce ve sıkmayan bir kitaptır.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image