Bugünü Yaşamak Çok Önemlidir

İnsan olarak, geçmişe takılıp kalıyor ve diğer zamanlarda da geleceği hesaplamaya çalışıyoruz.

Hep düşünüp duruyoruz ve neleri düşündüğümüze gelince;

Dünü düşünüyoruz,

Çoğu zaman üzüldüğümüz şeylere tekrar tekrar üzülür ve değiştirme şansımız olmamasına rağmen geçmişe dönebilsem şöyle yapardım böyle yapardım deriz. Dün sevinçli olduğumuz zamanlar ve mutluluklarımızsa da daha az aklımıza gelir.

En basitinden aylar önce telefonumuzu yeni aldığımızda çok sevinmiştik, dün kazandığımız bir sınavın sonucunu öğrenince çok mutlu olmuştuk. Şimdi bakınca ne telefonun verdiği sevinç ne de sınavı kazandığımızı öğrendiğimizdeki mutluluk ortada yok. Geçmişte yaşadığımız sevinçlerimize tekrar sevinemediğimiz gibi mutluluklarımızla da tekrar tekrar mutlu olamıyoruz.

O zaman Charlie Chaplin’in dediği gibi “aynı şakaya defalarca gülmezken neden aynı şeye tekrar tekrar ağlarız ki?”

Geleceği düşünürüz,

Yarın yapacaklarımızı, olacakları ve yaşayabileceklerimiz karşısında nasıl davranacağımızı farklı farklı olasılıklarla hesaplar dururuz.

Yarın adına bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz şeyleri planlarız ya da planlamaya çalışırız. Bazen plan yapamasakta gelecekten bir isteğimiz, bir arzumuz vardır.

Bunlar;

Düzelmesini istediğimiz durumlar,

Bitmesini, geçip gitmesini beklediğimiz hastalıklar,

Kazanmaya çalıştığımız bir sınav,

Yakamızı bırakmayan türlü türlü sıkıntılar olabilir.

Bütün bu sıraladıklarım olana, geçip gidene kadar beynimizi durdurmuş ve hayatımızı güzelliklere kapatmışızdır. Kendi kendimize sürekli, tüm bunlar bitince hayata başlayacağımızı fısıldarız.

Hastalık geçip gittiğinde, sınavı kazandığımızda, sıkıntılarımızı atlattığımızda veya az da olsa azalttığımızda mutlu olacağızdır. Herşeyin bittiği düzeldiği o anda an omuzlarımızdan büyük bir yük kalkacaktır ve artık bizim için her şey güzel olacaktır diye düşünürüz. Bu mutluluk ve ferahlık bir süre sonra hayattaki koşuşturmalara dalınca bitecek ve aklımıza dahi gelmeyecektir.

Oysaki dün iyisiyle kötüsüyle geçip gitti, yarını da ne kadar hesaplamaya çalışsak ta nasıl güzellikler ya da olumsuzluklar yaşayacağımızı bilmediğimiz gibi yaptığımız hiçbir hesabında net sonucu yoktur.

Geçmişin elemlerini ve geleceğin dertlerini unutmaya çalışmak çok zor olsa da var olduğunu unuttuğumuz bugün var. Yanımızdaki sevdiklerimizle beraber hayatın akışında yapmamız gerekenleri elimizden geldi kadar yapalım ve şu andaki imkânlarımız ölçüsünde mutlu olmaya çalışarak geçirelim.

Dün geri gelmeyecek, bugünde bitince o da gidecek, yarına artık yarın bakalım.

Photo by Fernando Brasil on Unsplash

***Paylaşmak güzeldir!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image