Çevrimiçi Kişisel Verilerinizi Koruma Yolları

Çevrimiçi kişisel verileri korumak siber saldırıların kurbanı olmamak adına çok önemlidir. Çevrimiçi kişisel verilerinizi korumak için alabileceğiniz çeşitli önlemler vardır. Basit ama etkili olan bu önlemler ile kişisel verilerinizi siber saldırganlardan koruyabilirsiniz.

İnternette VPN ile Anonim Olun

Çevrimiçi kişisel verilerinizi korumak için VPN programı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da internete bağlanmak için kullandığınız cihazınıza kuracağınız bir VPN programı ile cihazınıza giren ve çıkan veri paketleri; yani internet trafiğiniz şifrelenir. Bu şifreleme VPN programının kullandığı kriptografi algoritması ile gerçekleşir. Cihazınızdan çıkan veri paketleri varış noktasına varmadan önce öncelikle VPN programının sunucusuna ve oradan küresel internete doğru yola çıkar. Bu sırada, cihazınızın internet protokol (IP) adresi VPN programının sunucusu olarak gözükür. Bu şekilde internette anonimlik kazanırsınız.

VPN programı ile aynı zamanda veri paketleriniz şifrelendiği için internet servis sağlayıcınız başta olmak üzere herhangi bir üçüncü parti internet trafiğinizi okuyamaz ya da internet trafiğinizden bilgi çalamaz.

Her VPN programı internette anonim olmanızı sağlamaz. VPN programı seçerken ücretsiz olan VPN programlarından kaçınmanızda fayda var. Ücretsiz olan VPN programları internet trafiğinizi tıpkı bir casus yazılımı gibi izliyor ve kaydediyor olabilir. VPN programı seçerken internet trafiğinizin kayıt olmayacağından emin olmanız gerekmektedir.

Dijital Ayak İzlerinize Dikkat Edin

Birçok önemli çevrimiçi olarak kişisel verinizi kasıtlı olarak paylaşıyor olabilirsiniz. Örneğin, Facebook’da doğum gününüzü herkese açık bir şekilde paylaşıyor musunuz? Mesleğiniz, önceki iş deneyimleriniz, hayatınızdaki önemli olaylar…? Doğum günü, anne kızlık soyadı, anlık konum gibi kişisel verilerin herkese açık bir şekilde paylaşmanız  bir siber saldırının mağduru olmanıza sebep olabilir.

Elektronik posta hizmeti için Gmail kullanıyorsanız ve hesabınız devamlı olarak açıksa Google’ın bütün internet aktivitenizi kaydettiğini biliyor muydunuz? İnternet arama geçmişiniz, ziyaret ettiğiniz web siteler; telefonunuzda konum açıksa gün içinde ziyaret ettiğiniz konumlar, Youtube arama ve video izleme geçmişiniz, cihazlarınızın yazılım ve donanım bilgileri… Google bu bilgilerin hepsini sizin alışveriş alışkanlıklarınızı analiz etmek ve sizi alışveriş yapmaya ikna edecek reklamlar göstermek amacıyla kullanıyor.

Çevrimiçi kişisel verilerinizi korumak için kullandığınız sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın herkese açık olmadığından emin olun. Sosyal medya platformlarında kişisel veri ve bilgilerinizi içeren gönderiler paylaşmaktan kaçının.

Ortak Wi-Fi Ağlarına Bağlanırken Dikkat

Akşamüstü gittiğiniz bir kafede ya da seyahat ederken havaalanında mevcut olan şifresiz Wi-Fi ağına bağlanmak hücresel verinizi kullanmamak adına o an için mantıklı görünebilir. Aslında hiç değildir! Özellikle şifresiz olan ortak Wi-Fi ağlarında bir siber saldırgan bağlandığınız andan itibaren verilerinizi görebilir ve bunları çalabilir!

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN bir ağda şifre olmadığı takdirde iletişimde seyahat eden hiçbir verinin şifrelenmediğinin altını çiziyor.

Akıllı telefonunuzdan şifresiz olan bir ortak Wi-Fi ağına bağlandığınızda bütün internet aktiviteniz ağda mevcut olan diğer kişiler tarafından istenildiğinde görünebilir. Bu ağ operatörünün de kim olduğunu bilmediğinizden dolayı bu ağlara bağlanmamanız ya da bağlanmak zorundaysanız bir VPN programı aracılığıyla bağlanmanız gerekmektedir.

Ziyaret Ettiğiniz Web Sitelere Dikkat

Ziyaret ettiğiniz web sitelerin hepsi güvenli değildir. Bir web sitenin güvenli olduğunu ve kişisel veri ve bilgilerinizi çalmayacağını nasıl anlayabilirsiniz? Web sitenin URL’si ‘’https://’’ ile başlıyorsa o web sitede paylaştığınız bilgiler o web sitenin sunucusuyla şifreli bir şekilde paylaşılıyordur. Örneğin, alışveriş yaptığınız bir web sitenin URL adresi ‘’http:/’’ ile başlıyorsa ve web sitede ödeme yaparken herhangi bir 3D ödeme güvenliği sağlanmıyorsa kredi kartı bilgileriniz o web sitenin sunucuları ile düz metin olarak paylaşılıyordur.

Özellikle çevrimiçi alışveriş yaptığınız web sitelerin ‘’https://’’ ile başlayan linklere sahip olduğundan emin olmanızda fayda var. 

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image