Çocuğumuzla Kaliteli Zaman Geçirme

Kaliteli ve verimli zaman geçirmek aile ilişkilerini güçlendiriyor. Çocukla sadece aynı evde aynı ortamda bulunmak onunla beraber zaman geçirdiğiniz anlamına gelmemektedir. Anne ve babanın çocuğuyla aynı ortamda birlikte olmasından çok, çocuklarıyla nasıl vakit geçirdiği önemlidir.

Ebeveynlerin her gün en az 20-30 dakikalarını çocuklarına ayırıp, onlarla verimli ve kaliteli vakit geçirmeleri gerekmektedir. Verimli ve kaliteli vakit geçirmek, birlikte televizyon izlemek, birlikte olmak yada aynı ortamda bulunup farklı uğraşlarla meşgul olmak demek değildir. Çocuğun yaşına uygun sorumluluklar almasını destekleyici, sözel yada sözel olmayan bir şekilde işbirliğine dayalı faaliyetler yapılmalıdır.

Çocukla beraber geçirilen vaktin süresinden çok, niteliği önem taşımaktadır. Bu sebeple, çocukla birlikte oyun oynamak, özellikle mekanik olmayan oyuncaklarla (tavla, yap-boz, oyun hamurları, evcilik, saklambaç, vb) oynamak, çocuğa sarılmak, onu öpmek, başını okşamak, onunla sohbet etmek, onunla resim iş faaliyetlerinde bulunmak, birlikte şarkı söylemek, enstrüman çalmak, tamir işlerini birlikte yapmak, çocuğa yaşına uygun görevler vermek, beraber sofra kurmak, oda toplamak, yemek yapmak, akşam yemeğini birlikte yemek, çocuğa yatmadan önce hikaye okumak, hikaye anlatmak ve anlatılan hikaye hakkında konuşmak olabilir.

Anne babanın çocuklarıyla geçirdikleri kaliteli verimli zaman geçirmek, aile ilişkilerinin güçlenmesine, ebeveynlerin çocuklarını daha iyi tanımasına, onları doğru yönlendirmesine, çocuğun ebeveynlerini model almasına ve çocuğun özellikle duygusal, sosyal gelişiminin desteklenmesine katkı sağlamaktadır.

Sonuç olarak; kendisine vakit ayrılan çocuk, sevildiğini, kendisine değer verildiğini hissetmekte, bu da güven duygusunun artmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü, anne-babalar çocuklarıyla verimli ve kaliteli vakit geçirmeye özen göstermelidirler.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Kaynak: Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Psikoloğu Damla Alkan SAYGILI’nın Yakın Doğu Üniversitesi internet sitesindeki 12 Ağustos 2016 tarihli yazısı.

Photo by Andre Hunter on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image