Çocuk Kalbi

Her zaman kalbi tertemiz ve pır pır atan çocuklar, olaylar karşısında neler düşünür, yaşadıklarından nasıl etkilenir ve başlarından geçen olaylar hayatlarına nasıl tesir eder düşündünüz mü? Herşeyin en iyisini her zaman büyükler mi bilir?

Çocukların küçük olsa da, o minik kalbin içinde kocaman bir iyilik yumağı barındıran dünya vardır. Büyüklerin doğru olduğunu bildikleri şeyleri çocuklar nasıl algılar? Bunların cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

Kitap ilkokul 3’üncü sınıfa yeni başlayan bir çocuğun, okulun ilk gününden itibaren hissettikleri, gördükleri ve yaşadıklarının günlüğüne yazdıkları vardır.

Günlüğü sahibi Enrico’ya babasından gelen mektuptan;

Sokakta bir ihtiyara, bir fakire, kollarında çocuk bulunan bir kadına, koltuk değnekli bir sakata, bir yükün altında eğilmiş bir adama, yaşlı bir aileye rastladığında, onlara saygıyla yol vermek zorundasın. Biz ihtiyarlığa, yoksulluğa, anne sevgisine, sakatlığa, yorgunluk ve ölüme saygı beslemek zorundayız.

Bir ulusun terbiyesi hakkında, sokaktaki davranışlarıyla yargıya varılır. Sokağında uygunsuz olaylar gördüğün ülkelerin, evlerinde de aynı şeyi bulursun.

İki jandarmanın arasında elleri kelepçeli bir adam geçtiği zaman, halkın kalpsiz, kırıcı ve dikkatli bakışına kendininkini de katma. O, belki bir suçsuzdur.

İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in 1886 yılında yazdığı “Çocuk Kalbi” adlı eseri 25 dile çevrilmiş ve günümüzde hala çocukların dünyasını anlatması adına güncelliğini korumaktadır. Anne babaların, eğitimcilerin ve çocuklarla etkileşimde bulunan herkesin okuması gereken bir kitaptır.

Facebook: Fındıkhikayeleri

*** Sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image