Çocukla Oyun Oynarken Nasıl Davranmalıyız

Okulöncesi dönemde, çocuğun en temel ve vazgeçilmez ihtiyacının oyun olduğunu ve çocukların neden oyun oynadıkları “Çocuğumu Seviyorum-1” yazısında anlatılmıştır. Bu yazıda da anne baba olarak onlarla oyun oynarken nasıl davranmalıyız bu anlatılacaktır.

Çocukla oyun oynarken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi ona sürekli “böyle yap şöyle yap” demektir. Oyunun akışını çocuğunuza bırakın, çocuğunuz kuralları koysun ve siz onun istediklerini yapmaya ve onun hareketlerini taklit etmeye çalışınki onun yaratıcılığı ve liderliği gelişsin. Oyun çocuğun işiyse ve bu işte patron oysa bizim öncelikle yapacağımız şey oyunda çocuğun üstünlüğünü kabul etmektir. Örnek verecek olursak, çocuğunuz size bir araba verip yarım saat boyunca onun elindeki arabayı takip etmenizi isteyebilir.

Önerilerinizi bir defaya mahsus sunabilirsiniz. Ama kararı verecek olan kendisi unutmayın. Çocuklar oyun oynarken aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak isteyebilir. Belki de onun küçük dünyasında başarmak istediği bir şeyler vardır, tekrar tekrar aynı şeyi yaparak istediği şeyi başaracağını düşünüyordur ve bunu başarınca hissedeceği duygu hayatının geri kalanda mutlu ve başarılı olmasına etkisi büyük olacaktır.

Bırakın çocuğunuz oyunun hızını belirlesin. Eğer çocuğunuzu kendini hazır hissetmediği yeni bir şeyi denemeye zorlarsanız kendini yetersiz hissedebilir ve sizinle oynamaktan vazgeçebilir. Çocuklarla oyun oynarken oyunun hızına tam olarak ayak uydurduğunuzdan emin olmalısınız. Oyunun temposunu çocuğa uydurmanız çocuğunuzun dikkat süresini artırır.

Çocuğunuzla rekabete girmeyin

Anne babaların pek çoğu çocukları ile oyun oynarken farkında olmadan çocuklarına üstünlüklerini kabul ettirmeye çalışmaktadır. Oyun sırasında anne babalar kendilerine düşen kısmı o kadar iyi yaparlar ki çocukların kendilerini yeterli hissetmemelerine neden olurlar. Oyunun kontrolü çocuklarda olsun ve oyunda çoğunlukla başarılı olan o olsun.

Oyun sırasında çocuğunuzun yaptığı anlamsızlıkları, kural değiştirmelerini kabul edin ve yanlışlıkları düzeltmek için ısrarlı olmayın. Önemli olan çocuğunuzun oyundaki yaratıcılığıdır. Oyun oynarken çocuğun düşüncelerini ve yaratıcılıklarını övmenin yollarını bulmaya çalışın.

Facebook: Fındıkhikayeleri

*** Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Kaynak: cocukgelisimi.com, cocukveaileterapisi.com

Photo by Ben White on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image