Çocuklarda Dil Becerilerini Geliştirme Yolları

Çocuklarda Dil Becerilerini Geliştirme Yolları

Dil çocukların doğal olarak edindikleri birşeydir. Bu nedenle ilgilendikleri şeyleri izlemek, dinlemek, ilgilendikleri şeyleri sade anlaşılır bir şekilde anlatmak çocuğunuzu yavaş yavaş bir sonraki dil seviyesine atlatacaktır. Bu iletişim tabikide eğlenceli bir şekilde olmalıdır. Örneğin çocuğunuz bir veya iki kelimeyle iletişim kuruyorsa, amacınız üç ve dört kelime cümlelerle modellemek ve kullanmak olmalıdır.

Taklit

Çocuğunuz herhangi bir aktivite yaparken ses çıkarıyorsa taklit edebilirsiniz. Çocukların seslerini, sözcüklerini ve eylemlerini taklit etmek, onların duyulduğunu ve ne yaptıklarını veya söylediklerini anlamlandırmanızdır.

Ayrıca, sıra almayı teşvik eder ve hepsinden önemlisi, çocuğunuzu sizi ve daha karmaşık dil ifadelerinizi taklit etmeye teşvik eder.

Çocuğunuz içmek istediği elma suyunu işaret ediyorsa, sizinle iletişim kuruyor. Söylemeye çalıştığı şeyi yorumlayarak bunu bir sonraki seviyeye taşıyın. “Elma suyu! Elma suyu istiyorsun!” gibi

Genişletme ve Yeniden Kullanma

Çocuğunuz “kırmızı kamyon” derken, “Evet, büyük kırmızı bir kamyon” diyerek genişletebilirsiniz. Çocuğunuza odaklanmasını istediğiniz kelimeleri vurgulamak için vurgu ve tonlamayı da kullanın.

Yorum Yapma ve Açıklama

Çocuklara oyun süresi boyunca ne yapacaklarını söylemek yerine, bir spor spikeri olun ve yaptıklarını bir oyun oynayarak anlatın. “Kırmızı arabayı sürüyorsun.” veya “İnekleri ahıra sokuyorsun. İnek beslenecek.” gibi. Bu, iyi kelime hazinesi ve grameri düzenlemelerine yardımcı oluyor.

Olumsuz Konuşmayı Ortadan Kaldırın

“İneklerin gittiği yer orası değil” veya “Gökyüzü pembe değil” gibi şeyler söylememeye çalışın. Bu girişimleri iletmek ve onaylamak için tüm girişimleri teşvik etmek istediğimizi unutmayın. Böylece çocuklar bundan daha fazlasını yapar. Hepimiz daha olumlu ifadelere daha iyi yanıt vermeliyiz.

Koşullu Cevaplar

Kelime ve jestler dahil tüm iletişim girişimlerine yanıt verin. Bu çocuklara iletişimin ne kadar önemli olduğunu gösterir ve daha karmaşık dil becerilerini modelleme fırsatı sunar.

Geri Dönüt Alma

Çocuğunuza, döndüklerinden emin olarak iletişim becerilerini kullanmalarına yer verin. Geri dönütlerde konuşmalarına gerek yok. Bu dönüş çocuğunuzun size bir oyuncak vermesi veya göz teması kurması olabilir. Belki çocuğunuz size bakar, çünkü bir kutuyu açmak için yardıma ihtiyacı vardır. “Kutuyu açmamı mı istiyorsun?” Diyebilirsiniz. O zaman kutuyu size vermesini bekleyebilirsiniz bu da başka bir geri dönüt şeklidir. Sıra alma ebeveynler için zor olabilir, çünkü durumları ele almaya alışkınız ama çocuklara geliştirdikleri becerileri kullanma fırsatı vermek önemlidir. “Testi” Sınırlayın: Oğlunuzun bir köpeğin hangi sesi çıkardığını bildiğini biliyorsanız, sormaya devam etmeyin. Onunla oynamak yerine sadece oyun oynamak sırasında test etmek stresli olabilir. Bunun yerine, “Köpeğin nereye gittiğini merak ediyorum?” Diyebilirsiniz, ancak yine de onu yanıtlamaya teşvik ediyor ama onu olay yerine koymuyor olursunuz.

Övgü

Sadece “aferin” demek yerine, değişik şekillerde övün. Çocuğunuz henüz kelimeleri kullanmıyorsa (ya da olsalar bile) övgüyü kullanın. Bu, iletişim kurarken etrafında olumlu duygular yaratmaya ve devam etmeleri için motive olmalarına yardımcı olur.

Kaynak: Odyolog Cansu Bulut (Instagram: ody.cansu)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir