Çocuklarda Uyku Problemi

Anne babaların sıkça dile getirdiği problemlerden bir tanesi de çocuklarını vaktinde yatıramamaktır. Tam yatma vaktinde çocuklarınızın karnının acıkması ya da tuvalet ihtiyacının bir anda ortaya çıkması gibi durumlarda olmaktadır. Bu durumlar genelde çocukların fizyolojik ihtiyaçlarından değil de günü bitirmeyi duygusal olarak istememesinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklar duygusal olarak doyduğu zaman rahatlar ve uykuya dalar. Duygusal doyuma ulaşmanın en iyi yollarından bir tanesi de iletişimdir. Bunun içinde akşamları gün içinde yaşadıklarını ve düşüncelerini anne babalarına anlatma ihtiyacı hissederler. Çocuk yatmadan önce onu dinleyen bir anne baba varsa konuştukça rahatlar ve rahatladıkça dinlenmeye ihtiyaç duyar.

Çocukları baskı ve zorlama ile yatırmak yerine beraberce anne baba ikisi beraber çocukla yatağa oturup 25-30 dakika kadar muhabbet edebilirsiniz. Ardından ebeveynlerden bir tanesi masal, ninni, dedelerini anlatmak ya da kitap okumak duygusal olarak katkı sağlar.

Bunları yapmanıza rağmen uyumuyorsa aşağıdakilere göz atınız

Çocuk çok uzun zamandır geç yatıyorsa sabah erken kaldırmakla başlayın ki akşam erkenden yatsın.

Uykudan 2 saat önce yemek bitmiş olmalıdır.

Uykudan 1 saat önce televizyon cep telefonu kapanmalıdır. Teknolojik aletler uyku kalitesini olumsuz etkiler.

Çocuğu yatırdıktan hemen sonra siz kalkıp televizyonun başına geçiyorsanız çocuk söylenene değil genelde yapılana bakar ki; bir şeyler yapacaksanız bile çocuğun tam olarak uyuduğundan emin olunmalı diyebiliriz.

*** Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by Laura Lee Moreau on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image