Çocuklarda Yeme Problemi

İnsanların yaşamını devam ettirmek için “yemek yeme” zorunlu bir ihtiyaçtır. Her insanın farklı vücut ölçüleri olduğu gerçeğinden yola çıkarak; çocuklarında biz büyüklere oranla çok daha küçük olan vücutlarının ölçüsünde gıdaya ihtiyaç duyarlar. Bizler bir öğünde bir tas çorba bir tabak pilav ve bir tabak kuru fasulye yediğimizde genelde doyarız. Burdan yola çıkarak düşünelim; 6 yaşındaki bir çocuk bizim yediğimiz yemeğin ne kadarını yer ve doyar?

Çocuğunuzun yeter kadar yemek yemediğini düşünüyorsak, öncelikle doktora göstermeli ve bu durumun bir sağlık probleminden kaynaklanmadığından emin olmalıyız. Sonrasında yapılabileceklere bakalım.

Akşam sebze yemeği mi yapacaksınız; çocuğunuza akşam ıspanak mı istersin yoksa pırasa mı yapayım. Buradan çocuk anlasın ki “akşam sebze var ama benim seçme hakkım da var”. Hangi yemek olacağını çocuğunuz seçeceği için hiçbirini sevmese bile kendi tercih ettiği bir yemek piştiği için yeme şansı daha fazla olacak ve normalde yediği bir yemekse her zamankinden daha fazla yiyecektir.

Çocuğunuza sürekli ye ye diye ısrarcı olmayın ve sofrada istediği kadar yemek yesin. Tabi bir saat sonra anne ben acıktım derse hemen ona yemek hazırlamaya koyulmayın. Ona cevap olarak yemek saatlerinde yemek yediğinizi ve bir sonraki yemek saatinde yemek yiyebileceğini belirtin. Bu durum birkaç kez tekrar ederse çocuk, yemek vaktinde yemeğini yemesi gerektiğini anlar.

Ben küçükken önüme bir tas çorba koyarlardı ve onu ekmekle beraber yerdim. Çorbayla doyan ben, ardından gelen yemeği yemezdim. Sonra “yesene yesene”, falancının oğlu-kızı bilmem ne kadar yemekteymiş sözleri. Yemekten bir saat öncesinde atıştırmalık bir şeyler vermemeli ve yemekten hemen önce oyundan gelen bir çocuğa bol su vermeyip midesinin su ile dolmasını engelleyin ki yaptığınız yemeklerden yiyebilsin.

Sonuç olarak; her insanın vücut ölçüleri oranında gıdaya ihtiyacı vardır. Bir tür yemekten fazla yemektense, farklı yemeklerden azar azar yemek gerekir. Yemek yeme bir ihtiyaçtır ve insan ihtiyaç hissediyorsa yer.

*** Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by Hannah Tasker on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image