Doktorlar İşsiz mi Kalacak? Robot Doktorlar Yolda

Doktorlar İşsiz mi Kalacak Robot Doktorlar Yolda

İnsanların yaşamdaki yerlerini değiştiren olaylardan bir tanesi de teknolojide gerçekleşen büyük dönüşümdür. Buhar makinelerinin icadıyla sanayi inkılabı başlamış ve motorun hayatımıza girmesiyle pek çok çiftçi ve zanaatkar zaman içinde işsiz kalmıştır.

Pek çok ülkede Uber taksilerde taksicilerin işlerini alacak gibidir. Hayatlarını taksicilikten kazanan ve bundan başka hiçbir iş kolunda bilgisi olmayanlar için durum düşündürücüdür.

Şimdilerde otonom (insana ihtiyaç duymadan bilgisayarla çalışan) sistemler ve yapay zeka alanlarına yatırım yapan ülkelerde ortaya çıkan robot doktorlar da çok zor sınavları başararak doktor olanların işlerini alacak gibi.

Nasıl mı dersiniz?

Geleceğin mesleklerinin giderek daha karmaşık olacağı gerçeği bugün üniversite eğitimi gerektiren mesleklerin önemli bir kısmının da otomasyona uğrayacağına işaret ediyor.

Otomasyon: Sanayide, yönetimde ve bilimsel-teknik işlerde insan emeği olmaksızın, işlerin otomatik işleyen araçlarla yapılması.

Yapay zekâ sayesinde muhasebecilik gibi çok büyük miktarda veri analizi gerektiren işlerin otomasyona uğrayacağına kesin gözle bakılıyor.

IBM şirketinin geliştirdiği Watson’ın (yapay zekâ) tıpta kullanılması doktorların dahi endişelenmesine sebep olmaktadır. Çünkü bu proje bittiğinde, Watson daha önce doktorlarca görülmüş binlerce vakaya ait bilgilerle yüklenmiş olacaktır. Karşısına gelecek hastaya bütün bu verileri kullanarak teşhis koyacak. Bunu bir değil hatta yüzlerce doktorun bir araya gelerek gerçekleştirmesi mümkün değildir. Dr. Watson ise yüzlerce doktorun bir araya gelerek koyabileceği teşhisi birkaç saniyede gerçekleştirecektir. Sonuçta çok daha doğru teşhisler koyulacaktır.

2016 yılı verilerine göre; sadece ABD’nde (Amerika Birleşik Devletleri) 250 bin kişinin tıbbi hata sonucunda hayatını kaybettiğini görülmüştür.

Günümüzün gözde mesleklerinden olan doktorların bile yerini yapay zekaya sahip otonom sistemler alacağı düşünüldüğünde gelecek adına karamsarlık oluşabilmektedir.

Ne yapmalı?

Teknolojideki bu gelişmelerin farkında isek daha ortaya çıkmadan önlemler almamız ve toplumu hazırlamalıyız. Geleceği düşünmeli ve insanımızı o yönde geliştirmeliyiz.

Yazıyla ilgili yorumunuzu yazmayı unutmayınız!

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Photo by Franck V. on Unsplash

 

Kaynak: Bahri Karaçay İle Bilim Podcats’i “Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir