En Iyi Ücretsiz Antivirüs Programı Hangisi

Bilgisayarın vazgeçilmez programlarından bir tanesi de antivirüs programıdır. Dosyalarınızı ve işletim sisteminizi zararlı yazılımlardan koruyacak bir antivirüs programı olmazsa olmazdır. Çoğu kullanıcı bir antivirüs programı için ek para vermek istemediğinden ya antivirüs programların ücretsiz sürümlerini kullanmakta ya da bu programların cracklenmiş versiyonlarını tercih etmekteler.

  Aklınıza hangi antivirüs programı daha iyi? Hangi ücretsiz antivirüs programı daha iyi ya da hangi antivirüs programının cracklenmiş sürümünü kullanmalıyım. Programların ücretsiz (free) versiyonları bilgisayarımı yeteri kadar koruyabilir mi? gibi sorular gelebilir. Tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda vermeye çalıştım.

Uzun yıllardır bilgisayar kullanan ve bilgisayarlara format, tamir ya da programlama vb. işlerle de sürekli uğraşmış biri olarak antivirüs programları ile ilgili görüşlerim şöyledir;

Neredeyse pek çok firmanın antivirüs programlarının üç dört adet farklı özellikli sürümü mevcuttur. Antivirüs sürümü; sadece temel bilgisayar koruması sağlamaktadır. Internet Security sürümü ise temel bilgisayar koruması sağlamasının yanında internette gezinirken de zararlı yazılımlardan korumaktadır. Total Security sürümü de Internet Security’in bütün özellikleriyle beraber çocuklar için internet koruması, güvenli parola yöneticisi ve dosya yedekleme ve şifreleme vb. özelliklerini de sizlere sunmaktadır. Pek çok firmanın mobil telefonlar için Mobil Security isimli virüs programı sürümü de bulunmaktadır.

Kaspersky

En iyi virüs programlarındandır. Bilgisayarınızın özellikleri iyi ve antivirüs programına yıllık bir bütçe ayırabilirseniz bu programı satın alıp kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın özellikleri iyi değilse bilgisayarınızı ağırlaştırabilir. Ücretsiz sürümü yoktur.  Crackli olarak kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

BitDefender

 

İyi bir virüs programıdır. Çok fazla bilgisayarı yormaz. Kaspersky ile karşılaştırırsak biraz aşağıda kalabilir.

AVG

Bilgisayarı yormasının yanında çok fazla ayar vb. barındırmaktadır. Ben sevmedim. Ücretsiz sürümü de bilgisayarı ve beni uğraştırmaktan başka bir işe yaramamıştır çoğu zaman.

Panda

Çok etkili değildir. Çoğu zaman bir müddet sonra bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım.

Avast

Ücretsiz (free) sürümü etkili olmamaktadır. Tam sürümünü kulanacağıma Kaspersky kullanırım on kat daha iyidir.

En İyi Ücretsiz Virüs Programı

Yukarıda anlattığım programların yanında 3-4 yıl kadar önce başka bir virüs programı keşfettim ismi 360 Total Security. Program ilk çıktığında bütün özellikleri ile ücretsizdi. Şimdilerde ücretli sürümleri de vardır. Ücretli de olsa bütün özellikleri ile kullanılabilmekte fakat arada ekranın sağ alt köşesinde reklam çıkmaktadır. Her ne olursa olsun şu ana kadar bu programı kurduğum bilgisayarlardan hiçbirinde antivirüs kaynaklı bir sorunla karşılaşmadım karşılaştığını da ileten olmadı.

 360 Total Security’nin 2 sürümü var;

All-in-one, antivirüs tarama ve internet korumasının yanında bilgisayar hızlandırma ve bilgisayar temizleme özelliğini de barındırmaktadır. Eksi özelliği arada reklam çıkmasıdır.

PC-Essential, benim yıllardır kullandığım bu sürümdür. Reklam ve benzeri çıkmamaktadır. Yıllardır sorunsuzca bilgisayarımı virüsle ilgili sorunlar olmadan kullanmaktayım. Türkçe dil seçeneği vardır.  Hem bilgisayarınızı korumasının yanında hem de internette gezerken zararlı program vb.ne karşı koruma sağlar. Tak çıkar (Flash bellek MP3, Harici hard disk vb.) aygıtlar için de koruma sağlamaktadır.

Bilgisayarınızda ilk kurulduktan sonra yarım saat kadar bir yavaşlama benzeri olacaktır. Nedenine gelirsek önbelleği ve çalışan programları tarayıp sorun olup olmadığını kontrol etmektedir. Bilgisayarınızda herhangi bir yavaşlamaya neden olmaz.


Kurulumu ister tamamını (virüs veritabanı dahil) indirip bilgisayarınızdan kurarsınız isterseniz yada kurulum dosyasını indirip çevirimiçi kurulum yaptıktan sonra virüs veritabanını internetten kendi bulur size kalmış.

Önemli Not: Kuruluma başlamadan önce bilgisayarınızda bulunan virüs programlarını mutlaka kaldırın. Evrensel kural olarak programlar çakışacağından bilgisayarınız hayli yavaşlar.

***Bilgi paylaşınca çoğalır!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image