Erkenci Kuşlar: Albatros’un Hikayesi!

Erkenci Kuşlar Albatros’un Hikayesi

Star TV’de yayınlanan Erkenci Kuşlar adlı yaz dizisi ilk bölümüyle birlikte, Albatros kuşlarını konu edindi ve adeta izleyicilerin merakını cezbetti. Dizide bahsi geçen Albatros kuşuyla ilgili Google’da yapılan aramalar üst seviyeye çıktı. Albatros kuşunun hikayesini ve özelliklerini öğrenenler ise bu türe hayran kaldı. Eşine bağlılığıyla bilinen Albatros kuşu, havada uzunun süre kanat çırpmadan süzülebilme yeteneğine sahip. İşte merak edenler için Albatros kuşunun ilginç hikayesi ve muhteşem özellikleri…

SUDA UYUR, SUDA BESLENİRLER

Albatros, Diomedeidae familyasını oluşturan kuş türlerine verilen bir isimdir. Kanatları hariç albatros kuşlarının vücutları beyazdır. Pek az gri ve kahverengi olanları vardır. Hayatlarının çoğunu açık denizlerde saatlerce avlanmakla geçirirler. Suda uyuyan ve su üzerinde beslenen albatros kuşları sadece yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak amacı ile kıyıya çıkarlar. Dişi albatros kuşları senede sadece bir kere yumurtlarlar.

EN UZUN KANAT AÇIKLIĞINA SAHİP TÜR

Kanat uzunluğu 4 metreye ulaşabilir. Kanatlarını sabitleyen özel bir kiriş yapısı (omuz kilidi) sayesinde fazla kas enerjisi harcamadan bunları açık tutmayı başarırlar. En uzun kanat açıklığına sahip olan kuştur.

HİKAYESİ: BİR GÜNLÜK DEĞİL, ÖMÜRLÜK!

Hayatının ilk senelerini uzun bir süre tek başına geçiren albatros kuşları, yeterli erişkinliğe varana kadar yalnızdır. Kendisine uygun eşi bulduktan sonra ise ömrünün geri kalanını yalnızca eşiyle birlikte geçirir. Eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir. Saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. Dişi albatros senede bir tek beyaz yumurta yumurtlar. Eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. Eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak beslerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir