Eski Bilgisayarımızı Satarken Yapılacaklar

Eski Bilgisayarımızı Satarken Yapılacaklar

İkinci el bilgisayarınızı satarken ne yapmalı nelere dikkat etmeli ve ikinci el bilgisayar alırken yapılması gerekenler.

Kullandığınız bilgisayar artık size yeterli gelmemeye başladı ve siz de işlem gücü daha iyi olan bir bilgisayar almaya karar verdiniz. Yeni bilgisayarınızı aldınız ve eski bilgisayarınızı da satarak birkaç taksitinizi ödeyebilirsiniz.

Eski bilgisayarınızı kardeşinize, yeğeninize kullanması için verecekseniz içindeki bilgilerinizi alıp bir format atmak yeterlidir. Eğer “letgo” gibi siteler vasıtası ile tanımadığınız insanlara satacaksanız dikkate etmeniz gerekenler;

  1. Bilgisayarınızın bilgileri depolanan parçası olan hard diskinizi söküp kendinize saklayınız.

Neden hard diski sökmeliyim: Bilgisayara kaydedilen bilgiler (resim, yazılar, videolar vb) format atsanız dahi geri getirme programları ile kurtarılabilmektedir. Şifreleriniz olsun bankacılık bilgileriniz ya da size özel resimlerinizi silmiş olsanız dahi alan kişi tarafından geri getirilip kötücül maksatlarla kullanılabilir. Unutmayın ki bilgisayarda o kadar çok farklı ve fazla işlemler yapıyoruz ki benim bilgisayarımda önemli bir şeyim yok demeyin.

  1. Bir A4 kağıdına bilgisayarınızın; marka, model ve özelliklerini yazdıktan sonra sattığınız tarihi, alıcı, satıcı ve ad soyad yazıp karşılıklı imzalayınız. Bu kâğıttan iki nüsha olacak şekilde yapıp hem alıcıda hem de satıcıda bir adet bulunmasında yarar vardır.

Neden satış belgesi düzenlenmeli: Siz bilgisayarı aldığınızda düzenlenen fatura da sizin adınız kayıtlıdır. Bu işlemi yaparsanız alıcının daha sonra bilgisayarla yasal olmayan işlem yaptığınızda elinizde hukuki olarak geçerli olan bir belgeniz olmaktadır. Diğer taraftan bakarsan sizin yaptığınız olumsuz bir işlem varsa bundan da alıcı sorumlu olmaz. Bilgisayarın özelliklerini “Bilgisayarım” simgesine say tıklayıp “özellikler” seçeneğine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Seri ve model numarası genellikle arkasında yazmaktadır.

Aşağıda benzer bir örneğini verdim.

BİLGİSAYAR SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Aşağıda marka, model ve özellikleri verilmiş olan laptop (dizüstü bilgisayar); alıcı ve satıcı tarafından yapılan iş bu sözleşme ile 500 (Türk Lirası) karşılığı el değiştirmiştir. 12 Eylül 2017

Lenova IdeaPad Z570: 6 GB RAM, 2,4 GB İntel İşlemci

Model nu: W8000000

S/N : WB902850563

Satıcı:                                             Satıcı:

Ad Soyad/İmza                               Ad Soyad/İmza

Yukarıdaki bir örnektir ve aceleniz varsa beyaz bir kâğıda tükenmez kalemle yazacağınız benzeri bir satış sözleşmesi de yasal olarak yararlı olur. Unutmayın söz uçar yazı kalır.

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Photo by Igor Miske on Unsplash

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir