Ev Kadının Mesleği Nedir Ki?

Mesleğiniz nedir? Ev kadınıyım!

Mesleğiniz nedir sorusuna çevremizde ev kadınıyım cevabını veren yüzlerce kadın var. Kadın bu cevabı verirken hiçbir işle meşgul olmadığını boş olduğunu anlatmayı amaçlasa da aslında cevap direk işsizim demektir. Sizce de ev kadınları işsiz midir?

Ev kadınıyım cevabının açılımına bakalım.

Ev kadınıyım ama; aslında ekonomistim çünkü evin alışverişine ben bakıyorum. Evdeki eksiklere alınacaklara satılacaklara ben karar veriyorum. Hangi pazardan daha uygun sebze meyve alınır ben araştırıyorum. İndirimleri takip edip eksikleri en uygun yerlerden halletmeye çalışıyorum.

 Ev kadınıyım ama; aslında evin dışişleriyle ilgileniyorum çünkü eşimin vakti olmadığı için akraba ölüm doğum düğün ziyaretlerini organize ediyorum. Ayrıca sosyal çevremizle olan ilişkilerimizi çocuğun okula geliş gidişlerini ve okul hayatını yönlendiriyorum.

 Ev kadınıyım ama; aslında evin içişleriyle ilgileniyorum eşimin çocuklarımızla ve ailesiyle olan diyaloğunu en üst seviyede tutmaya ve kısıtlı zamanda çocuklarla verimli zaman geçirmesini sağlamaya çalışıyorum.

Ev kadınıyım ama; aslında aşçıyım çünkü ev halkının beslenmesinden sorumluyum, kim hangi yemeği sever hangisini sevmez bunları bilirim. Aynı zamanda baş garsonum yemeğin sunumunu organize ediyorum.

Ev kadınıyım ama; aslında öğretmenim çünkü çocuklarıma ev ödevlerini yapmalarında ve sınavlara hazırlanmalarında yardım ediyorum.

 Ev kadınıyım ama; aslında doktorum, hemşireyim çünkü ev halkının sağlık problemi olduğunda ve bir yerleri ağrıdığında ilk başvurdukları kişiyim.

 Ev kadınıyım ama; aslında psikoloğum çünkü ev halkının yaşadığı ruhsal problemlerde sorunlara çözüm arayan kişiyim.

 Ev kadınıyım ama; aslında evin çamaşır bulaşık ütü vb. işlerini düzene koyarak ev işlerinin sürekliliğini sağlayan çalışanım.

Bunları düşünürken bir gün içimden şu geçti. Ev kadınları birçok meslek yapıyorlar fakat ellerinde diplomaları yok. Neden açık öğretim gibi bir şans varken resmi bir diploma almıyorlar. Her kadının tahsil seviyesine ve yeteneğine göre bir bölüm okuyup diploma alması gerektiğine inanıyorum. Bu kadar uzmanlık gerektiren işleri bir arada yürütebilen kadınlar bence bir diploma alacak kadar yeteneklidir.

Peki ya SİZ ne dersiniz?

***Yorum yazmayı unutmayın!

Photo by Nathan Fertig on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image