Herkes 'Beyaz Kod'u arıyor

Beyaz kodun ne demek olduğu son günlerde merak konusu oldu. Basında yer alan haberlerin ardından beyaz kod hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, internette araştırma yapmaya başladı. Peki, beyaz kod nedir?

Son günlerin en çok merak edilenlerinden biri de 'beyaz kod' oldu. Giresun'da 82 yaşındaki Yusuf Topal adlı vatandaşın ölümü ile sonuçlanan ve iki polis ile bir doktorun açığa olay sonrası beyaz kodun ne olduğu merak edilmeye başlandı. İşte, resmi bilgiler ışığında 'Beyaz kod nedir?' sorusunun yanıtı...

BEYAZ KOD NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü şiddeti “kişinin kendisine, karşısındaki bireye, gruba, topluma karşı yaralanma, ölüm, psikolojik zarar ve kayıpla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel fiziksel güç uygulaması veya tehdidinde bulunması” olarak tanımlamıştır. Beyaz Kod sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır.  Sağlık çalışanları şiddet olaylarına maruz kaldıklarında yeterli müdahale ve dış güvenlik gücü desteği sağlanarak, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerçekleşen olayların analizinin yapılarak ilgili sağlık kurumuna özgü tedbirlerin alınması için çalışma yapılması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir.

Sağlık çalışanları şiddet olaylarının bildirmek için 24 saat hizmet veren “113” numaralı telefonu veya www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formunu kullanabilir. Eğer şiddete maruz kalan kişiler beyaz kod bildirimini kendileri yapmadılarsa olayla ilgili tutanaklarına istinaden kurum yetkilisi tarafından www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formu doldurulur. Eş zamanlı olarak olayın ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilmesi sağlanır. İlgili birimlerden gelen değerlendirmeler sonucu şiddete maruz kalan çalışanlarını avukatlık hizmetleri birimiyle iletişime geçmesi sağlanır.

Konuyla ilgili kişilere gelen mahkeme celbinin ilgili birim tarafından avukatlık hizmetleri birimine bildirimi yapılır. Sonuçlanan mahkeme kararları kişilere tebliği de ilgili birim tarafından yapılır.

Kaynak: Hürriyet

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image