Heykeller Şehri 'MAKEDONYA'

Makedonya, adımını atar atmaz bol yeşillik alanları ve ufak evleriyle gönlüme taht kurdu. Ülkemize uçakla maksimum 1,5 saat kadar uzaklıkta olan Makedonya, yakınlığı ile de oldukça cezbedici. Makedonya, Avrupa Birliğine adaylık hakkı tanınan ilk Balkan Ülkesidir. Üyelik süresince ülkenin yapılaşma süreci hızlanmış ve bu yüzden de ülkenin bir özelliği ile anılması ve cezbetmesi açısından da “heykeller şehri” olarak anılmasına karar verilmiştir. Başkent Üsküp’te meydanda birçok heykel bulunmaktadır. En büyük ve dikkat çekici heykelleri Büyük İskender heykelleridir. Komutanları olduğundan ve dış güçlere karşı güçlü bir duruş sergilemek için bir nevi gösterge niteliğindedir. ‘2014 projesi ’kapsamında ülkede heykellerin sayısı her geçen gün fazlalaşmaktadır. Ülkede birçok etnik köken bir arada bulunmaktadır. Makedon halkın yanında Türk ve Arnavut halkta çoğunluktadır. Daha çok Makedon halk için yatırım yapılmaktadır. Meydanda bulunan Taş Köprüye çıktığınız zaman sağ taraf oldukça gelişmişken, sol tarafta baktığınız da hiçbir çalışma yapılmadığı gözler önündedir. Ülkede resmi dil Makedoncadır. Bununla birlikte Türkçe ve Arnavutçada yaygın olarak kullanılan dillerdendir.

 

 Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ortaokulu Manastır İdaresinde okumuştur. Şehri gezmek için gelen Türk turistlerin en fazla uğrak yeri, Atatürk’ün okuduğu Manastır Binasıdır. Manastır Kültür Müzesi olarak hizmet veren binada, bölgeye ait arkeolojik eserler yer alıyor. Makedon kültürüne ait çeşitli giysi ve eşyalar sergileniyor. Bunların dışında, Türkiye’den gelenlerin ziyaret ettiği, Atatürk Anı Odası bulunuyor. Anı odasında Atatürk’ün Balmumu heykeli, büstü, kişisel eşyaları, fotoğrafları, kitap ve broşürleri yer alıyor. Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanmış “Güneşin Adı: Mustafa Kemal” isimli kısa film ziyaretçiler için gösteriliyor. Anı odasına değinmişken;

Manastır’ın Ortasında Var Bir Havuz

Aman Havuz Canım Havuz

Dimetoka Kızları Hepsi Yavuz

Biz Çalar Oynarız

Manastır’ın Ortasında Var Bir Çeşme

Aman Çeşme Canım Çeşme

Dimetoka Kızları Hepsi de Seçme

Biz Çalar Oynarız – (Rumeli Türküsü)

Makedonya kızlarının güzelliğini duymayan kalmamıştır. Manastır’ın kızlarına değinmişken, bu güzel kızlardan biri de rivayete göre Atatürk’ün ilk aşkı Eleni Karinte’dir. Zamanında büyük bir aşk yaşayan Atatürk ve Elene’nin ayrılmasında en büyük etken Eleni’nin babasıymış. Eleni yıllar geçse bile hiç Atatürk’ü unutmamış. Atatürk’ün Anı Odasında bulunan Eleni’nin mektubu beni oldukça duygulandırdı. İşte o mektuptan bir alıntı: “Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kâğıtta gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şey konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka bir kadını seviyorsan eğer mektubumu yırt.” Bu satırları okuyup o yıllara dönmeyen yoktur sanırım. Günümüzde Eleni ve ailesinin kaldığı evi Kumarhane yapmalarına bir hayli şaşırdık. Anı odasında Atatürk Büstünün hemen yan tarafında ziyaretçiler için bir de anı defteri bulunuyor. Bizde eşimle anı defterine güzel bir yazı bırakarak ayrıldık buram buram tarih kokan Anı Odasından.

Makedonya demişken şehrin incisi “Ohri Gölü’ne” değinmeden olmazdı. Makedonya’nın manevi, kültürel ve turizm merkezi olan Ohri şehrindeki mucizevi göl birçok canlı türü ve bölgenin geçim kaynağı “Ohri İncilerinin” ana vatanı. UNESCO tarafından 1979’da Dünya Mirası ilan edilmiştir. Gölün bitki ve hayvan türlerinin çoğu endemik ve Ohri’ye özgüdür. Ohri incisi yapmak için inci balığı kullanılmaktadır. Bu değerli mücevher yıllardır oraya özgü yöntemlerle üretilmektedir. Makedonya, gidip rahatlıkla gezebileceğiniz ve tarihimizle olan bağlantısı ile huzur vericiydi.

2 Yorum
 • ziyaretçi
  Büşra kaya

  Yine çok güzel bir yazı bir dahaki yazını merakla bekliyorum ????

  Cevap yaz
 • ziyaretçi
  Kübra

  Canim yazın çok güzel ???????????? okudukça insanın hem merakı hem de bahsettiğim yerleri gidip görme arzusu artıyor ☺☺☺ yazılarının devamını da isti

  Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image