Kış Mevsimi De Çok Güzel

Kışla beraber soğuklar da geldi kapıya dayandı. Şimdiden sıcak evimizde otururken; ah şu kış, arkadaşları soğukları ve yağmurları alıp hemencecik gitse ve yaz gelse diye içimizden geçirmekte insan. Yazla beraber kimileri yazlıklarında deniz, kum, güneş ve akşam gece gezmeleri, kimileri ise yaylalarında ya da köylerinde kitap okuyup taze peynirlerini tereyağlarını yiyeceklerdir. Kitap okurken yudumlanan çaylar ya da doyasıya gülünen muhabbetler olacaktır.

Tüm bunları yazarken dün öğleden sonra olanlar aklıma geldi. Canım tatlı çekmişti ve ardından iki kilo antep fıstıklı baklava aldım. Çayla beraber sanırım bir kilodan fazlasını yedim. Akşam eşim yemeği yapmış beni çağırmıştı; gidip mutfağa baktığımda sofrada çok güzel yemekler ve benden kalan tatlılar vardı. Tatlıyı o kadar çok yemiştim ki canım ne güzel yemekleri nede o çok severek yediğim tatlıyı istemedi. O an düşündüm de ya her zaman yaz mevsimini yaşasaydık! Yaz mevsimini şimdiki kadar çok sever miydik?

Sonbaharda ağaçlar yapraklarını döker ki ardından gelen kış mevsiminde bütün yılın yorgunluğunu atar ve rahatlar. Kışın toprak dinlenir suya doyar ve baharla beraber doğanın tekrar doğuşunda canlılara yeni bir heyecanla içindekileri verir.

Sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimleri olmasaydı ve hep yaz olsaydı sanki her öğünde baklava yemiş gibi olurduk ki yazın tadına varamazdık. Dinlenemeyen toprak bitkileri yeterince besleyemez, bitkiler çiftçilere güzel meyvelerini sebzelerini sunamaz, çiftçiler de bereketli ürün alamadıklarından onları manava, markete, fabrikalara satamazlardı

Kış ve arkadaşları olmasaydı; kafelerde, lokantalarda, marketlerde yemek için pek bir şey olmazdı. O zaman yazın plajların, yaylaların, köylerin de pek tadı olmazdı diye düşünüyorum. Her şey zıddıyla güzel sanki; acı olmasa tatlının, üzüntü olmasa sevincin ve nefret olmasa sevginin güzelliğini bilemezdik diye düşünüyorum.

*** Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by FındıkHikayeleri

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image