Memur Olabilmek İçin KPSS Yeterli Mi?

Eğitim durumuna göre kişinin gireceği KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) farklılıklar göstermektedir. Lise/MYO(Meslek Yüksek Okulu) mezunu olanlar için sadece genel kültür- genel yetenek sınavları yapılmaktadır. Fakülte (dört yıllık üniversite) mezunları için daha iyi seçicilik gerektirdiği branşlarda meslek bilgilerinin ölçülmesine yönelik olarak farklı sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlarla ilgili başvuru tarihi, başvuru şekli, sınav zamanı ve soru sayısı gibi bilgileri ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) başkanlığı internet sitesinde ilan edilmektedir.

Bu sınavlar aynı gün içinde farklı oturumlarda yapıldığı gibi farklı bir günde ayrı bir oturum olarak yapılabilmektedir. Kimya öğretmenliği mezunları için eğitim bilimleri sınavı ve kimya bilgisinin ölçüldüğü ayrı oturumlarda yapılan sınavlara örnek gösterilebilir.

Ülkemizde üniversite mezunlarının artmaya başladığından bu yana özellikle öğretmenlik alanında yığılmalar olmuş ve beraberinde seçiciliği artırmak adına MEB (Milli Eğitin Bakanlığı) ile ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) koordinesinde bazı öğretmenlik alanları için branş sınavı da yapılmaya başlanmıştır. Yapılan sınavlar neticesinde öğretmen adaylarının alanlarındaki bilgi düzeylerinin çok düşük seviyede olduğu yetkililerce açıklanmıştır.

Üniversite bitirmiş pek çok genç KPSS’ye girerek devlet kadrosuna yerleşmeyi hayal etmektedir. Bu durumda aralarından seçim yapabilmek adına daha fazla sınav veya kriter karşılarına çıkarılmaktadır. Kriterlere bakıldığında zaman geçtikçe genel kültür- genel yetenek bilgilerinin yanında mesleki yeterliliklerin ön plana çıktığı görülmektedir. Bakanlıklar özellikle teknik personel alımlarında KPSS’nin yanı sıra başvuran kişilerde harici olarak belli özellikler aramaktadırlar ve bunları belgelendirmek gerekmektedir. Örneğin Adalet Bakanlığı’nın çözümleyici ve programcı kadroları için; İngilizce bilmek, UNIX/LINUX işletim sisteminde sistem yöneticisi ve Check Point Certified Security Administrator sertifikalarına sahip olmak ve bunları belgelendirmelerini istemektedirler. Bu belgeleri de alabilmek için de alanlarına hakim olmaları önem arz etmektedir. Gençlerimiz; üniversite hayatında öğrendikleri mesleki bilgilerinin tam olarak bilinmesi ve iş yaşamında uygulayabilmesinin önemli olduğunu KPSS sınavlarından belirli bir puan alıp bakanlıkların açtıkları kadrolara başvuru yaptıkları esnada farkına vardıkları görülmektedir. Bu durumu açılan personel kadroları için bakanlıkların bir daha bir daha ilana çıkmasından anlamaktayız.

Yazıyla ilgili yorumunuzu bırakmayı unutmayınız!

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image