Müzikle Tedavi ve İnsanlardaki Olumlu Etkileri

Müzikle tedavi, çocuk ve yetişkinlerin toplumdaki sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, bireylere güven duygusunun kazandırılması ve bedensel sorunları olan bireylerin fiziksel egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri açısından önem taşımaktadır.

Müzikal seslerin ve melodilerin fizyolojik ve psikolojik etkilerini çeşitli ruhsal bozukluklara göre ayarlamak suretiyle, düzenli bir yöntem altında yapılan tedavi şekline Müzikle Tedavi denilmektedir.

Beyin ve müzik arasındaki ilişki güçlü olduğundan, insanın duyduğu müziğe anında tepki vermesi çok doğal bir reaksiyondur. Araştırmacılar, klasik batı ve klasik Türk müziğinin, insan beyni üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, beyin aktivitelerini belirgin bir şekilde arttırdığını saptamıştır.

Yapılan deneyler, klasik müziğin insanlar üzerindeki olumlu etkilerinin, bitkiler için de geçerli olduğunu saptamıştır.

Müziğin her yaştan birey üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Bu etkiler incelendiğinde; her müzik çeşidinin insanda oluşturduğu fiziksel ve psikolojik etkinin insanın yaşına göre değiştiği gözlenmiştir.

Çocuklarda Müziğin Etkisi

Çocukların müzikle tanışması anne karnında başlayabilmektedir. Sürekli dinlediği ninni veya ezgiyi doğum sonrasında duyan bebeklerin bunu anımsadığı, kalp atışlarının yavaşlayarak düzenli hale geldiği, sakinleşerek, daha olumlu ve uyumlu oldukları saptanmıştır.

Anne sesiyle seslendirilen bu basit ezgiler ve ninniler bile, bebeklerin beyinlerinin gelişimine yardımcı olmakta, milyonlarca pırıl, pırıl taze hücrelerin bağlantılar kurmasına zemin hazırlamakta ve sonraki yaşamlarının şekillenmesinde çok büyük roller üstlenmektedir.

Müzik, çocukların dünyasına ne kadar çok girerse, ileriki yaşantılarında da o kadar çok duyarlı, hassas ve bilinçli yetişkinler olacaklardır.

Yaşlılarda Müziğin Etkisi

Uzmanlara göre, beynimizin salgıladığı endorfin hormonunun aynı zamanda ağrıyı ve stresi azalttığı ve yaşlanma sürecini yavaşlattığı artık daha iyi bilinmektedir. Journal of Advanced Nursing’deki bir makalede, bir hafta süreyle, her gün bir saat müzik dinleyen 60 hastanın kronik ağrılarının %21 oranında azaldığı bildirilmiştir.

Dr. Frederick Tims (1999) raporunda “yaşlıların müzikle ilgilenmelerinin onları daha sağlıklı kıldığını” belirtmiştir. Müzik derslerinden sonra yaşlıların yalnızlık, panik atak ve depresyon gibi şikâyetlerinde büyük ölçüde azalma görülmüştür.

Müzikle tedavi yöntemi, bazı hastane ve okullarda da kullanılmakta, hatta uyuşturucu bağımlılığı, kanser, yüksek tansiyon, astım, migren ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde ve özürlülerde de bu yöntemin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Tedavi olan kişinin müzik yeteneğinin olup olmaması, sonuca ulaşmak için, önem taşımamaktadır. Bu tedavinin amacı, hastaların iletişim kurabilmelerini ve kendilerine güven kazanmalarını sağlamak; konsantre olabilme ve kendilerini ifade etme yeteneğini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Müziğin tedavi amaçlı kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Atalarımız da müziği pek çok hastalığı tedavi etmek amacı ile kullanmıştır.

Musiki makamlarından birkaçının ruha etkisini şöyle sınıflandırabiliriz;

Rast makamı: İnsana neşe, huzur verir. Seher zamanlarında etkilidir.

Rast makamı: İnsana neşe, huzur verir. Seher zamanlarında etkilidir.

İsfahan makamı: İnsana hareket kabiliyeti ve güven hissi verir.

Uşak makamı: İnsana mutluluk verir. Gün batarken etkilidir.

Hicaz makamı: İnsana alçak gönüllülük verir. Öğle ile ikindi vakitleri arasında etkilidir.

Türkiye’de müzik terapi konusunda akademik eğitim veren bir kurum bulunmamaktadır. Ancak iki özel merkezde, türk müziğiyle ilgili terapi çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca 2013 yılında çeşitli araştırmalar yapmak için Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Bu merkez, öncelikle hastaların sosyokültürel yapısına uygun olarak müzik türlerini tespit ederek işe başlıyor. Sonraki aşamada ise hastaya uygun müziğin uygulanması amaçlanıyor.

***Yorum yazmayı unutmayın! Paylaşmak güzeldir.

Photo by Manuel Nägeli on Unsplash

Kaynakça:

Gençel, Ö.. Müzikle Tedavi. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı, Balıkesir.

Yener, A. Y.. Müziğin Çocuklar ve Yaşlılar Üzerindeki Etkileri. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi.

1 Yorum
  • ziyaretçi
    Mustafa

    Yine harika bir yazı olmuş. Güzel bilgilerin yayınlandığı bu siteyi devamlı takip etmekteyim

    Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image