Neden Kitap Okumalıyız?

Okumayı öğrendiğimiz 1’inci sınıftan başlayarak her yaşta sürekli kitap okumanın önemine dair yazılar görür ya da sözler duyarız. Kitap okuma neden gereklidir bu kadar? Okul okuyup bitirme ve öğreneceğimiz bir şey varsa hemen internetten bakmak varken neden okuyalım.

Okunan her kitap kelime haznemizi artırır. Şimdi diyeceksiniz ki; ben okurken ezber yapmıyorum ki! Ezber yapmasanız bile o kelime kitabın pek çok yerinde geçer ve siz özellikle öğrenmeye çalışmasanız da öğrenmiş olursunuz. Hayal kurmayı öğreniriz ve hayal kurmak soyut kavramları daha iyi algılamayı kolaylaştırır. Kitap okuyanlar problemlerin parçalarını daha iyi algılayarak birleştirme konusunda gelişirler.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çok zengin iş adamlarının hergün kitap okumaya belirli bir zaman ayırdıkları görülmüştür. Bu kişilere en bilinenlerden Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg ve Microsoft’un sahibi Bill Gates örnek verilebilir.

Kitaplarda hayatta farklı düşünceler ve farklı bakış açılarının olduğunu görülür ki bu insana saygıyı öğretir. Kitapların içinde geçen olayların sonuçlarından farklı insanların başka başka sonuçlar çıkardıklarını görülür. Yaşamın içinde karşımıza çıkabilen problemlere sadece bizim düşünebildiğimiz çözüm yollarının olmadığı görülür. Eğer gerçekten okuduklarımızı kendi kişilik süzgecimizden geçirip özümsedikse sabit fikirli insanlardan olmayız ve olaylara ya da yaşama ufkumuzun genişliği ölçüsünde büyük bakabilmeyi öğreniriz.

Karşımızdaki bir insanın anlattıklarını anlamayı ve diğer insanlara bir şeyler anlatabilmeyi öğreniriz belki de! Karşımızdaki insanlarında algısı yeterince açıksa tabiki. En önemlisi de; insan düşünebilmeyi ve sorgulayarak doğruları bulmasını öğrenebilir diye düşünüyorum

***Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by FındıkHikayeleri

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image