Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu

Savaşlardan yaşamlarını yitiren insanların bir sayı olmalarının yanında her birinin de kendilerine ait onlara özel hayatları vardı. Bunların hikayeleri sürekli anlatılagelse de geride kalanların hayatları nasıldır? Savaşlar bittikten sonra geride kalanlarda ne gibi etkiler bıraktığı savaşın yıkımını anlamanın da bir başka boyutudur.

Sadako ikinci dünya savaşında Japonya’nın Hiroşima kentine atılan Atom bombasının geride kalanlara yaptıkları üzerine kısa, beyni yormadan düşündüren ve etkileyici bir kitaptır. Savaşın büyük yıkımının yanında yeni doğmuş ve doğacak olanlarında etkilemesi kaçınılmazdır.

Her şeye rağmen umudunu yitirmeyen küçük bir kızın gerçek yaşam öyküsüdür. Sadako kötülüğün bıraktığı izlerle baş etme yolculuğu ve umudun hikayesidir.

Sadako adına anıtlar dikilmiş ve barış sembolü olan ve dünyada pek çok dile çevrilerek milyonlarca kişi tarafından okunmuştur. Filmi de çekilmiş ve ilkokullarda öğrencilere savaşın sonuçlarını anlatmak için izlettirilmiştir.

Kitap ilk olarak 1977 yılında ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) yayınlanır ve oradan dünyaya yayılır. Türkiye’de Beyaz Balina Yayınları’ndan ikinci baskısı 2010 yılında çıkmasına rağmen benim okuduğum 2017 yılındaki en yeni baskısıdır.

Çocuk yaşlı herkesin okuyabileceği 92 sayfalık harika bir kitaptır.

***Paylaşmak güzeldir!

2 Yorum
 • ziyaretçi
  Tuğçe

  Çok beğenerek okumuştum bu kitabı. Gerçek yaşamdan izler taşıması da ayrıca dokunaklı idi... :')

  Cevap yaz
 • ziyaretçi
  Mustafa

  Harika bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

  Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image