Sele Zeytin Yapımı Ve Incelikleri

Sele zeytin yapımı kolay ve sonunda ulaştığınız lezzet sizi fazlasıyla tatmin etmektedir. Sele zeytin nasıl yapılır? sorusunun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Zeytin olarak büyük ve iri olmasından çok yağlı olması çok daha güzeldir. Ondan dolayı yağlısını tercih ediniz. Bu yazıda sele zeytin yapımı incelikleri anlatılmış ve sele zeytin yapımının ayrıntıları verilmiştir.

Malzemeler: 10 kg zeytin, 1,5 kg salamura tuzu (fazla tuzlu seviyorsanız 2 kg kullanınız) ve 1 adet çuval. Görüldüğü üzere sele zeytin yapımı için çok fazla bir şeye gerek yok.

Biz 10 kg zeytin için 1,5 kg taneli salamura tuzu kullanacağız. Zeytinleri çamur vb atıklardan arınması için yıkayıp süzüyoruz. Çuvalın dibine birkaç avuç tuzu serperiz, ardından 1-1,5 kg kadar zeytin alan bir kabı ölçek olarak belirleyip bir kap zeytini çuvala serperek koyarız. Çuvala koyulan zeytinlerin üstüne 2-3 avuç tuzu serperiz ve yine ardından bir kap zeytin serperiz ve karıştırırız. Bu işleme bütün zeytinler ve tuz tamamen bitene kadar devam ederiz.

*** Zeytinler toplandıktan sonra çok beklenmemeli ve yıkama işlemi tuzlama işleminden hemen önce yapılmalı ki zeytinin neminden dolayı tuz zeytine yapışıp dibe çökmesin.

Fotoğrafta görüldüğü gibi bir leğen içine çuvalı yüksekte tutacak taş benzeri bir cisim koyup çuvalı üstüne yerleştiririz. Çuvalın ağzını zeytin seviyesinden biraz yukarıda olacak şekilde bağlarız. Burada taşın üstüne koyulmasındaki amaç zaman içinde zeytinin acı suyunun çuvaldan ayrılmasıdır. Bu şekilde acı suyunun çıkması için normal sıcaklıktaki bir ortamda 40 gün bekletip süre dolar dolmaz almalıyız.

***Bu 40 günlük bekleme süresince son 10 güne kadar haftada bir gün güzel bir şekilde karıştırmalıyız. Son 10 gün 3 günde bir karıştırmalıyız.

40’ıncı gün tamamlandığı zaman sıvı yağ (ayçiçek yağı) ve isteğe göre limon parçacıkları ile harmanlayarak ağzı hava almayacak istediğimiz boyutlarda kaplara koyup kapatıldığında yiyeceğimiz zamana kadar oda sıcaklığında saklamalıyız. Bir yıl kadar herhangi bir şey olmadan afiyetle yiyebilirsiniz.

*** Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by FındıkHikayeleri

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image