Sık Yapılan Anne Baba Hataları

İyi bir anne baba olmak zordur ve camdan yapılmış bir kaleyi fethetmeye benzer. Yaptıklarınızın doğru olduğundan ne kadar emin olursanız olun, kimi zaman öğrendiğiniz yanlış davranış kalıpları zamanla sizi çocuğunuzun dünyasının dışında bırakır. Çocuğunuzun gönül kalesini fethetmenin bazı yollarına göz atalım.

Ayrımcılık

“Sen büyüksün kardeşin küçük, salıncağa önce o binsin”

Bu tarz sorunları aralarında çözmelerini teşvik etmek yararlı olacaktır. Bu tutum problem çözme becerilerini de geliştireceğinden sosyal yaşamda karşılaştıkları problemlerle daha ustaca başa çıkacaklardır. İlk başlarda çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz. Adaletli bir çözüm olmasına dikkat edelim.

Kuralcılık

“Sevsen de sevmesen de o yemeği yiyeceksin!”

Aşırı otoriter tutum çocuğunuzun sosyal ilişkilerinde boyun eğen rolünü fazlasıyla üstlenmesine, kendi isteklerini söyleyememesine sebep olabilir. Aşırıya kaçmadan hem sınır koyan hem de destekleyen bir disiplin uygulamasında da iki önemli kavram vardır. “tutarlılık” ve “kararlılık

Çıkarcılık

“Eğer oyuncaklarını toplarsan sana televizyon seyrettiririm!”

Çocuğunuzun istediğiniz davranışı tekrarlaması için sürekli ödüller vermeniz bir süre sonra rüşvete dönüşmektedir. Çocuğunuzun bazı davranışlarını ödüllendirmek onu motive eder. Fakat her yapılan güzel davranışın ödüllendirilmesi daha sonraları yapılacak güzel bir davranış karşılığında alacağı ödüle odaklanmasına yol açacaktır. Hoşlanmadığı bir şeyi yaptırırken büyükanne kuralını uygulayın, eğer kelimesini kullanmadan ‘önce odanı topla, sonra televizyon izle.’   

Rahatlık

“Ama yemekten önce çikolata yenmez!

Tamam tamam ağlama, al işte çikolatan!”

İstenmeyen davranışı farkında olmadan ödüllendirebilirsiniz. Olumsuz davranış bir problem çözme becerisi haline gelmiş ve pekiştirilmiş olur. Verdiğiniz kararların arkasında durursanız çocuğun davranışlarını yönetebilirsiniz. Eğer ‘hayır’ dendiyse ‘hayır’ olarak kalmalıdır.

Karşılaştırma

“Bak Sude’ye derslerinde ne kadar başarılı, senin gibi tembel değil!”

Çocuklar arasında karşılaştırma yapmak çocuğun örnek gösterilen diğer çocuğa karşı olumsuz koşullanması ile sonuçlanır. Eğer örnek göstermek istiyorsanız, birey üzerinden değil davranış üzerinden gitmek doğru olacaktır. ‘Sude iyi bir çocuk’ demek yerine ‘Sude’nin bu davranışı hoşuma gitti’ diyebilirsiniz.

Kaynak: Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE)

Photo by Juliane Liebermann on Unsplash

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image