Sosyal Medya, 'Bilerek' Bağımlılık Yaptırıyor

Sosyal medya şirketleri daha fazla kazanç için bilinçli olarak insanları bağımlı hale getiriyor. BBC’ye konuşan Eski Mozilla ve Jawbone çalışanı Aza Raskin’e kulak verelim.

Raskin’e göre sosyal medya şirketleri, yaptıkları uygulamaların arayüzlerinin (görünen kısımları) her yerine kokain gibi bağımlılık yaratan bileşenler serpiyorlar. Bunun içinde uygulamaların telefon ekranlarında görülen her sayfasını tasarlamada çalışan binlerce mühendisin görev yapmakta olduğunu belirtmiş.

2006 yılında, önde gelen bir teknoloji mühendisi olan Raskin, şu anda oldukça alışkanlık oluşturan birçok uygulamanın özelliklerinden biri olan sonsuz kaydırmayı tasarladı. O zaman, uygulamalar için kullanıcı arayüzü danışmanlığı yapmaktaydı.

Sonsuz kaydırma, kullanıcıların tıklamaya gerek kalmadan içeriğinizi kesintisiz olarak kaydırmasına olanak tanır.

İnsan beynine dürtüleri yakalamak fırsat verilmezse kaydırmaya devam ettiğinden bu durumda kullanıcılar normalden daha fazla bakmaya devam etmekteler. Şirketler tarafından birçok tasarımcı da uygulamalar için bağımlılık yaratan özellikler tasarlamaya yönlendirilmektedir.

Şirket değerlerinin artması için uygulamalarda insanların daha fazla zaman harcamalarını sağlamak esastır. Bunun içinde bağımlılık yaratan yeni yollar bulunması gerekmektedir.

Kaybedilen Zamanlar

Eski bir Facebook çalışanı olan ve Sandy Parakilas, 2012 yılından sonra şirketten ayrılmış ve Facebook uygulamasını kullanmayı bırakmaya çok uğraşmış ve sonrasında “sigarayı bırakmaya çalışmak gibi” olduğunu anlatmıştır.

Facebook’a göre ise, ürünleri “insanları arkadaşlarına, ailelerine ve önemsedikleri şeylere yaklaştırmak için” tasarlamışlar. Bunun için “hiçbir aşamada bağımlılık yaratmak için bir şey yapmadıklarını” belirtmişlerdir.

Beğenme Duygusu

Sosyal medyanın insanları kendilerine çeken en güzel özelliklerinin bir tanesi de beğenme işareti, kalp ya da retweet şeklinde olan “beğeni” dir.

Facebook'un Like düğmesinin icat eden Leah Pearlman, Facebook bağımlısı olduğunu belirtmiş. Çünkü aldığı beğeni sayısına göre kendi kendini değerlendirmektedir.

Leah Pearlman;

Kendini doğrulama ihtiyacı hissettiğinde Facebook'unu kontrol ettiğini,

Kendini yalnız ve güvensiz hissettiğinde de telefonunu kontrol ettiğini belirtmiştir.

Bayan Pearlman, şirketten ayrıldıktan sonra Facebook'u kullanmayı bırakmıştır.

Savunmasız gençler

Çalışmalar sosyal medya ile depresyon, yalnızlık ve diğer zihinsel sorunlar arasında pek çok bağlantı olduğunu göstermektedir.

Aslında sosyal medyanın "İnsan psikolojisindeki bir savunmasızlıktan yararlandığını" iddia edilmektedir. Sosyal medyayı icat edenler uygulamalarda çok fazla zaman geçirildiğinin farkına varmalarına rağmen pek çok şeyi bilinçli olarak yaptıklarını belirmişlerdir.

Ancak, Like butonunun mucidi Pearlman, bunu yaparken bağımlılık yapmasını istemediğini söylemiştir.

Sonuç olarak; Facebook son zamanlarda kullanıcılara son yedi gün içinde uygulamada ne kadar zaman harcadıklarını görmelerini sağlayan özellikler getirmiş olup zaman sınırı koyma özelliğinin üzerinde çalıştığını belirtmiştir.

Twitter bu konuda yorum yapmayı reddetmiştir.

***Yorum yazmayı unutmayın! Paylaşmak güzeldir.

Photo Robert Collins on Unsplash

Kaynak: BBC

1 Yorum
  • ziyaretçi
    Muhlis Gürsoy

    Sosyal medya kesinlikle bağımlılık yapıyor. Ben şahsen Facebook, Twitter ve Instagram kullanmıyorum. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

    Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image