Suyu Arayan Adam

“Suyu Arayan Adam” kitabında Şevket Süreyya Aydemir; yakın tarihimizi, canlı şahidi olarak düşünsel bakış açısıyla etkileyici bir şekilde anlatmaktadır.

 Şevket Süreyya Aydemir kitabını otobiyografi olarak yazmasına karşın, çocukluğunun ilk yılları olan balkan savaşlarından başlayarak 2’inci dünya savaşının sonlarına kadar olan dönemi yaşanmışlıklarıyla gözler önüne sermiştir.

Edirne’de öğretmen okulunu bitirdiği sıralarda çıkan Birinci Dünya Savaşı’nda iki abisinin şehit düştüğü cepheye gönüllü olarak katılmak istemiştir. Yedek subay eğitiminin ardından kara yoluyla Kafkas cephesine doğru yola çıkar ve bu süreçte Anadolu’yu ve Anadolu insanını gözlemleme fırsatını bulmuştur.

Şevket Süreyya Aydemir Birinci Dünya Savaşı sırasında, savaşın durulduğu anlarda askerlerine okuma yazma öğretmeye çalışmıştır. Savaşın tamamında Türk ordusunda yedek subay olarak görev yapmıştır. Savaşın bitimini müteakip Azerbaycan’a giderek öğretmenlik yapmış, gerektiğinde gönüllü birlikler kurarak savaşmıştır.

Azerbaycan sonrası Moskova yılları ve sonrasında yeni kurulmuş olan Türkiye’ye dönüş ve yine öğretmenlik mesleğine başlaması. Öğretmenlik yaptığı sırada tutuklanır. Hapiste geçen zamanı değerlendirme çabaları ile başlayan mahkumlara okuma yazma öğretmesi ve o sırada olanları anlatmıştır. Hapishane döneminde genç Türkiye’yi nasıl daha ileri bir seviyeye taşınabileceği üzerine düşünmüş bunu hayata geçirmek adına eserler yazmıştır.

Bir gece ansızın tahliye olması sonrasında Ankara günlerinin başlaması ile beraber öğretmenlik ve devlet kademelerinde farklı görevlere getirilmesi ile görevinin sonunda yaşadığı hayatı eleştirel bakış açıları ile sorgulamaları anlatılmıştır.

Kitap baştan sona muhteşemdir. Suyu Arayan Adam, Meb’in okunmasını tavsiye ettiği 100 temel eseri arasındadır. İlber Ortaylı’nın Hürriyet gazetesindeki 30 Temmuz 2017 tarihli “Hangi kitapları okumalı?” yazısını okuduktan sonra kitabı aldım.

Düşündüren, öğreten, olaylara ve zamana farklı noktalardan ışık tutmuş olan bir kitaptır.

***Paylaşmak güzeldir!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image