The Good Doctor (İyi Doktor)

Dizi Önerisi

Akıl, insanları diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Akıl TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde; düşünme, anlama ve kavrama gücü olarak ifade edilmektedir. Düşünme ya da anlaması normal insanlar gibi olmayan otistik bireyler hayatlarını nasıl devam ettirirler ve diğer insanlarla nasıl iletişim kurarlar? Onlarda hayatın içinde bir şeyler başarabilirler mi?

Otizm, diğer bireylerle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen bir beyin bozukluğudur.

The Good Doctor (İyi Doktor) dizisinde otistik ve tıp fakültesini yeni bitirmiş bir genç olan Shaun Murphy’nin başarılı bir cerrah olma yolunda ilerlemesi anlatılmaktadır. Dizi sırasında Shaun Murphy’nin çocukluğundan kesitler vererek; neden cerrah olmak istediğini anlatmasının yanında otistik insanlarında hayatta pek çok şey başarabileceğini güzel ve anlamlı bir şekilde anlatmaktadır.

Dizinin ilk bölümünde; Murphy staj göreceği hastaneye doğru yola çıkmışken, hastane genel kurulunda da otistik birinin cerrahlık yapıp yapamayacağı ile ilgili bir tartışma vardır. Genel kurulda, hastane başkanı olan bay Glassman’da Murphy’nin otistik olmasına rağmen muhteşem bir cerrah olabileceğini ve öyle olmaması halinde istifa edeceğini ifade ederek Murphy’nin hastaneye stajyer cerrah olarak kabulüne çalışmaktadır. Glassman “yıllar önce kadınlarında ya da siyah tenli insanlarında cerrah olamayacağını söylemişlerdi ama aslında oldular. Şimdi neden otistik biri de cerrah olmasın” demiştir ve o an internette yayınlanan bir video onun söylediklerini destekleyecektir.

Bu dizide otistik bireylere ve farklılıkları olan insanlara farklı bakmayı ve onlara da eğitim ve şans verildiğinde, hayata uyum sağlayabilecekleri ve bazı konularda da çok başarılı olabilecekleri anlatılmaktadır.

Her bölümü merakla izleyeceğiniz The Good Doctor dizisinin ilk bölümü 25 Eylül 2017 yayınlanmış ve bugün itibariyle 14 bölümlük ilk sezonu bitmiştir. Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

***Yorum bırakmayı unutmayınız!

***Paylaşmak güzeldir!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image