Trabzon Hurması Pekmezi Yapılışı

Trabzon Hurması Pekmezi Yapılışı

Trabzon hurması pekmezi; lif ve iyi yağ içeriğinin yüksek olmasından dolayı, kabızlık şikayetini ortadan kaldırarak, mide ve barsak sistemini rahatlatmaktadır. Doğal ve katkısız olan bütün herşeyin faydasının daha iyi olacağından hareketle evde yapılışına bakalım.

Trabzon Hurması Pekmezi Nasıl Yapılır Ya Da Diğer Adıyla Cennet Hurması Pekmezi Nasıl Yapılır?

Köy usulü ile tarif edilecektir:

İşleme başlamadan önce toplanan hurmaları bir kaba koyup tamamen olgunlaşmasını bekliyoruz. Hurmaların tamamen ballanması önemlidir, olgunlaşmamış hurmaları işleme katmamız pekmezi acılaştırır. İyice ballanan hurmaları; yıkayıp bir kapta eziyoruz.

Ezilen hurmaları kazana koyduktan sonra kazanın üst seviyesine kadar soğuk su doldurup 10-15 dakika sonra bir avuç odun külünü atıp komposto yapar gibi kaynatıyoruz. Kül şıranın kestirme işlemini yapmak için kullanılmaktadır. Bazı yerlerde kül yerine toprak yada toprak türevi farklı maddeler kullanılmaktadır.  Kaynatma süresince dibinin tutmaması için karıştırmaya özen gösterelim. Kazan föküredikten (kabarcık çıkmaya başladıktan) sonra yarım saat kadar sürekli karıştırarak kaynatma işlemini bitirmekteyiz.

Hurmaların kaynama işlemi bittikten sonra bir çuval vasıtası suyunun başka bir kaba akmasını sağlıyoruz. Çuvaldaki hurmanın bütün suyunun çıkması için çuvalın üstüne taş koyup bir müddet beklenebilir. Kazandaki suyun tamamen tozlardan ve posadan arınması için ince bir tülbentten geçiriyoruz.

Bütün herşeyden arınmış hurma suyunu kazana koyup odun ateşinde 5-6 saat kadar pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatmaktayız. Soğuduktan sonra kavanozlara koyup soğuk bir ortamda saklıyoruz.

Pekmezi yerken içine isteğinize göre ceviz veya fındık ilave ederseniz pekmezin omega 3 içeriğini artırmış olursunuz.

***Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by FındıkHikayeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir