Türk Çayının Kalitesi ve Bilinmeyen Yönleri

Eve misafir gelince yapılan hoş geldin ritüelinden hemen sonra çoğunlukla çay için ocağa sıcak su konulur. Dışarıda arkadaşlarla buluşunca yine en yakın kafe, kahve ya da çay ocaklarına gidilip çaylar söylenir. Kimi çayını demli ister kimi açık ister ve ne büyük maharet ki eski çaycılar istekleri hemen hemen aklında tutar.

Ülkemizde günde ortalama 245 milyon bardak çay tüketilmektedir. Türkiye'de kişi başı tüketilen çay miktarı yıllık 3,5 kg olup dünyada birinci sıradadır. Sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan çayın faydaları nelerdir? Güne çay içmeden başlayınca neden uyanamayız ve başımız ağrır? Gelin buna bir bakalım;

Yüksek kafein içeriği olan diğer içeceklere göre; siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına yardımcı olurken, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Ayrıca metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri de uyarır.

Çayda düşük miktarda olan kafein, baş ağrısı ve soğuk algınlığına iyi gelen ilaçların formüllerinde kullanılmaktadır. Bundan dolayı bazı tüketiciler çay içmedikleri zaman baş ağrısı olduğunu söylemektedir. Araştırmalara göre Siyah çayda bulunan L-theanine maddesi insan vücudunda rahatlama ve uzun süreli konsantrasyon sağladığı görülmüştür.

Dünyada her gün 3 milyar fincan çay tüketimi gerçekleşiyor. Ülkemizde ise her 100 kişiden 96'sı çay içiyor. Çay içmeyen yüzde dörtlük kısmı ise bebekler oluşturuyor.

Bilim adamları, yeşil çayın kan basıncı değişikliklerine daha iyi dayanmaları için damarların cephelerini güçlendirdiğini ispatlamışlardır. Bunun yanında kalp hastalıklarının birincil nedeni olan kan pıhtılaşmasına karşı etkilidir. Fransız bilim adamlarına göre düzenli çay içmek kalp ve damar hastalığı nedenlerinden ölme riskini yüzde 24 azaltır. Fazlaya kaçmadan çay içebilirsiniz.

Çin Dünyada çay üretiminde 1’inci sıradadır. Türkiye ise 6’ncı sıradadır. Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde çay bitkisi üzerine kar yağmadığı için çay bitkisinde oluşan hastalıklar ve böcekler ile mücadelede kimyasal ilaçlar kullanılıyor. Dünyada çay üreticisi ülkeler arasında çay bitkisi üzerine kar yağan tek ülke Türkiye’dir. O zaman ülkemizde yetişen çaylardan yapılmış bir bardak çayın tam vaktidir.

Yazıyla ilgili yorumunuzu yazmayı unutmayınız!

Kaynakça : İnstagram @Çay Merkezi

Photo by Tirebolu Liman Çayevi

1 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image