Uber’e Teknoloji Gözlüğüyle Bakış

Son yıllarda ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin yaşamımızda yaptığı değişim hiç olmadığı kadar hızlı olmaktadır. Bu gelişmelerden bir tanesi de pek çok ülkede tartışma konusu olan Uber’dir.

Uber dünya çapında faaliyet gösteren bir teknoloji şirkettir. Kişilerin kendi araçlarını taksi olarak kullanmalarını olanaklı kılmakla ve böylece gelir elde etmelerini sağlamaktadır. Bunu cep telefonları için geliştirmiş oldukları bir uygulama sayesinde gerçekleştirmekteler. Özetle bir aracınız varsa ve istediğiniz gün ve saatlerde onu bir taksi olarak kullanıp ek gelir elde etmek istiyorsanız Uber uygulamasını akıllı telefonunuza indirip buradan başvuru yapıyorsunuz ve kabul edilirse aracınızı taksi olarak kullanmaya başlıyorsunuz. Müşteri iseniz yine Uber uygulamasını akıllı telefonunuza indirip bir dakika içerisinde Uber’i kullanmaya hazır hale geliyorsunuz.

Mesela havaalanına gideceksiniz; hemen uygulamayı telefonunuza indirip bilgilerinizi girip ‘havaalanına’ gideceğinizi yazdığınızda o an size yakın olan taksilerin bir listesini, sizin bulunduğunuz yere mesafelerini, ücretin ne olacağını ve havaalanında ne kadar sürede olacağınızla ilgili bilgileri de görebilmektesiniz. Seçtiğiniz taksinin nerede olduğunu adım adım GPS ile izleyebilir ve bulunduğunuz yere yaklaştığında haberdar olabilmektesiniz. Taksiye bindiniz ve gideceğiniz yere ulaştığınızda akıllı telefonunuzdaki uygulama ile yolculuğu ve taksi şoförünü değerlendirme şansınız vardır. Tabi taksi şoförü de sizi akıllı telefonunuzdaki uygulama ile bir yolcu olarak yıldız vererek değerlendirmektedir. Bu şekilde Uber uygulaması ile hem sürücüye hem de yolculara tecrübelerini paylaşma fırsatı veriyor. Bundan sonraki seyahatler için başka yolculara bu sürücü hakkında diğer sürücülere ise yolcu hakkında ön bilgi vermiş oluyor.

Burada güzel olan durumlardan en güzeli Uber uygulaması sayesinde; daha evden çıkmadan gideceğiniz güzergahı (GPS bilgileri ve online haritalar vasıtası ile), ödeyeceğiniz ücreti ve ne kadar sürede ulaşacağınızı görme fırsatı bulmaktasınız. Baştan bildiğiniz için gereğinden fazla ücret ödemediğiniz gibi erken gitme ya da geç kalma durumu olmamaktadır. Tüm bunlar teknolojinin ortaya koyduğu kolaylıklarla olmaktadır.

Uber, dünyada yüz binlerce insanın ek gelir sahibi olmasına fırsat sağlarken ulaşım konusunda da insanlara olağanüstü kolaylık sunmaktadır. Hem yolcular hem de Uber şoförleri pek çok konuda memnuniyet verici olduğu dünyada konuşulmaktadır. Uber şu anda dünya genelinde 633 şehirde aktif olarak çalışmaktadır. Türkiye’de şu anda İstanbul’da faaliyet göstermektedir. 2016 rakamlarına göre Uber’in dünyada yıllık geliri 6,5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Bir de madalyonun diğer yüzü var. O da Uber’den dolayı iş kaybeden Taksi şirketleri ve şoförlerinin durumudur. Uber bir nokta da taksicilerin ekmeklerini ellerinden almaya başladı. Dünya genelinde, bundan dolayı çoğu taksi şirketi iflasın eşiğinde.

Sonuç olarak; Teknoloji bir taraftan hayatı kolaylaştırırken öte taraftan Uber örneğindeki taksi şoförlerinin durumu gibi kimilerinin hayatını iyice zorlaştırmaktadır. İster istemez büyük tabloda yararının mı yoksa zararının mı daha fazla olduğunu düşündürüyor.

Teknoloji, geçmişi ve geleceği nasıl şekillendirmiş ve nereye doğru gittiğimizle ilgili Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz yazısını mutlaka okuyunuz.

Yazıyla ilgili yorumunuzu yazmayı unutmayınız!

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Kaynak: Bahri Karaçay İle Bilim Podcats’i “Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz”

1 Yorum
  • ziyaretçi
    Fatih aytan

    Uber taksiden sonra gelen müşterilerine seviyeli davranan yeni bir kuruluş, ins sürekliliğini korur.

    Cevap yaz
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image