Uyku Arkadaşım

Uyku Arkadaşım

Bir çok bebek için uyku düzenine sahip olmak bu hayatta ki en zor şeylerden biridir. Anneler bu süreçte fazlasıyla yıpranır. Çaresizlik ,yorgunluk,bebeğe yetememe,uykusuzluk ,bozulan sinir sistemi (v.b)

Bu nedenle uyku düzeni ile alakalı birçok şey anneler için adeta bir buluş niteliğindedir.Bunlardan bitanesi de ‘’uyku arkadaşı’’dır.O zaman biz de bu kulağa hoş gelen terimi enine boyuna inceleyip ele alalım…

Öncelikle;

Uyku arkadaşı nedir?

Uyku arkadaşı sesi ve ışığı olmayan yumuşak herhangi bir cisimdir.Bu biraz da bebeğinize bağlıdır. Üzerinde sizin kokunuzun bulunduğu bir eşya da olabilir herhangi bir oyuncakta. Peki bizim bu arkadaşı bebeğimize ne zaman kullanmamız gerekir?

4. Ayına girmiş bebekler artık uyku arkadaşı ile uyumaya hazırdırlar. Bu zamana kadar ki süreçte bebeğinizin size ve teninize  ihtiyacı daha çoktur. Bebeğiniz uyku arkadaşıyla tanıştı fakat onunla uyumuyor siz de onun bu durumu sevmediği görüşündesiniz .Biraz sabırlı olun çünkü bebeğinizin uyku arkadaşına alışması biraz zaman alabilir.Uyku arkadaşını bebeğinizin yatağından hiç çıkarmamanız gerekir. Çünkü o sıradan bir oyuncak değildir. Bebeğiniz onunla uykuyu bağdaştırmalı ve sadece uyuyacağı zamanlar oyuncağı ile birlikte olmalıdır. Daha çabuk alışmasını istiyorsanız onu bir süre teninize yakın koyabilirsiniz, üstüne anne kokusu sinmesi onun uyku arkadaşına daha çabuk adapte olmasını sağlayacaktır.

Uyku Arkadaşım 2

Uyku arkadaşını nasıl seçmeliyiz ?

Bebeğiniz  uykuya geçiş sırasında uyku arkadaşı veya uyku arkadaşı yerine geçen herhangi bir eşya ile oyalanacaktır. Onu yüzüne gözüne sürecek ve kucaklayacaktır. Bu yüzden malzemesi kesinlikle yumuşak olmalı ,üzerinde kesici ,delici ve yutma durumuna karşı ufak cisimler barındırmamalıdır. En güzeli bezden yapılan veya son günlerde sıkça gördüğümüz antialerjik pamuklu yünlerle örülmüş oyuncaklardır. Tamamen organik ve yıkanılabilir olması ise en önemli şartlardan biridir. Boyutu bebeğinizin onu kavrayabileceği şekilde olmalıdır.

Uyku arkadaşının bebeğime herhangi bir zararı olur mu ?

Tüm annelerin ortak sorunu uyku arkadaşının bağımlılık yapıp yapmadığıdır. Fakat uyku arkadaşı sadece uyku sırasında bebeğinize eşlik edip ,uyandığında ise yatağında kalacağı için bağımlılık yapması söz konusu değildir.

Uyku arkadaşıyla ilgili kafamıza takılan soruları açıklığa kavuşturduğumuza göre gelelim böyle bir şey gerekli mi ? ve Ne işime yarayacak ? gibi sorulara.

En başta bebeğiniz uykuya güvenle ve huzurla  dalmış olur. Çünkü o bebeğiniz için güven simgesi.

Uykuya dalmadan önce onu koklayıp onunla oynayıp kendini sakinleştirecek ve uykuya rahat bir geçiş yapacaktır.

Kucakta ve ayakta sallayarak  uyutmanın aksine beşiğinde kendi kendine uyumayı öğrenecek, bu yüzden de bebeğinize uyku eğitimi verirken en büyük yardımcınız bu oyuncak olacaktır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir