Yaşamak Güzel Şey

Müfit Can Saçıntı Mandıra Filozofu ve Mandıra Filozofu İstanbul ile hayatın içindeki olaylara farklı açılardan bakılabileceğini de bize göstermiştir. Yaşamak Güzel Şey (Mandıra Filozufu 3) filminde de pek çok farklı konuya değinmiştir. Kendi yazıp yönettiği diğer iki film gibi bu filmde de yönetmen kendisidir ve yine filmin oyuncuları arasındadır.

Filme ilk başlarken hayatı, çevremizdeki insanlar gibi yaşamalı onların sahip olduklarının bizde de olması gerektiği fikriyle boğuşurken aslında yaşamın çok kısa olduğunu kavratmakla başlıyor. Hayatta bize öğretilmiş ve hangi durumda nasıl bir şey yapmamız gerektiği değil de bizim o an ne yapmak istememizin önemli olduğudur.

Filmin ilerleyen sürelerinde hayatı sorgulayan Müfit sokakta karşılaşışına çıkan olaylara da farklı bakış açıları ile bakmaya başlayınca çok eğlenceli güldüren ve bir o kadar da düşündürücü film olmaktadır.

Filmden bir kesit vereceğim ve bu konuşma Mifit'in işyerindeki müdürle aralarında geçmektedir: “Bizden iş istemeye gelince Avrupalıları örnek gösterin, bize ücretlerimizi haklarımızı ödemeye gelince Afrikalıları gösterin” bunun gibi park temizliği yapan belediye işçisi, belediye otobüsü şöförü ve patronu arasında geçen konuşmalar günümüzde yaşanılan olayları düşündürücü mahiyettedir.

Hem güldüren hem eğlendiren ve hayatta dile getiremediğinizi düşündüğünüz gerçeklerin mizahi ve felsefi bir dille anlatılmış halidir bu film. Yaşamak Güzel Şey filmini izledikten sonra benim filmle ilgili yorumlarımdır. Eminim izleyen herkes filmden kendince bir şeyler çıkaracaktır.

Müfit Can Saçıntı’nın üçüncü uzun filmi “Yaşamak Güzel Şey”, hayata mizahla yüklü felsefeyle bakan, güldüren, düşündüren iyi bir film.

Yönetmen-Senaryo: Müfit Can Saçıntı

Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka (Çiğdem), Ayşegül Atik (Müfit’in Annesi), Zihni Göktay (Müfit’in Babası), Merve Hazer (Duru), Günay  Karacaoğlu (Çiğdem’in Arkadaşı), Reha Özcan (Patron), Onur Dilber (Okul Müdürü)

Yapım: Artistik (2017)

Bilgi paylaştıkça çoğalır!

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image