Yıl 1918-Bölüm 2

Hasan ağır ve kötü şartlarda çalışmaktan bir nebze olsun kurtulmuş olmasına rağmen esir olmak ona hala dokunmaktadır. Düşman bir memlekette düşmanlarının zorla çalıştırmalarına rağmen yaptığı işin hakkını vererek dürüstlükten ödün vermeden zamanlarını geçirmektedir. Aradan dört yıl geçmiş ve Yüzbaşı Ray binbaşı olmuş Moskova'ya tayini çıkmıştır. Hasan'a o kadar itimadı vardır ki Moskova'ya onu da yanında götürür. Binbaşı Ray'ın Moskova’daki konutunda yine binbaşının hizmetinde bulunmaya devam etmektedir.

Binbaşı Rurik’in tek çocuğu olan kızı Nesha daha 19 yaşındadır ve Hasan’dan bir yaş küçüktür.  Kültürlü bir Rus kızı olan Nesha üniversiteye devam etmektedir. Hasan işlerden arta kalan zamanlarında Binbaşı Rurik’in onun için ayarladığı meslek edinme ve Rusça kurslarına devam etmektedir. Hasan çok zekidir ve gittiği kursları kısa zamanda başarı ile bitirmektedir. Kursu veren Rus öğretmenler Hasan’ın öğrenme hızından ve çalışkanlığından etkilenmiş olduklarından ona da bir Rus öğrenciye yaklaştıkları gibi itinalı yaklaşmaktadırlar. Kurslar sayesinde Rusça yazma ve okuması iyi düzeye çıkmış, o dönemde yeni yeni gelişmeye başlayan haberleşme teknolojilerinde bu konunun okulunu bitirenlerle neredeyse aynı seviyeye gelmiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) eğitim sistemi o dönemlerde bütün vatandaşlarının eğitimli olması için tüm hızıyla çalışmaktadır. Hasan da bu eğitim sisteminde verilen kurslarda öğrendiklerini Türklerin kendilerine has teknik zekâsı ile birleştirerek alanında emsallerinden daha iyi düzeye çıkartmıştır.

Günler geçip gitmektedir, o günlerde SSCB’ye demir perde denmektedir. Nedeni ise resmi görevler ve milli sporcular dışında ülkeden dışarıya çıkış yasaktır. Hasan da bu nedenle Binbaşı Rurik Hasan’ı Türkiye’ye göndermek istemiş, Rus Genel Kurmayında bulunduğu görev ve ağırlığını kullanmaya çalışmasına rağmen bunu başaramamıştır. Binbaşı Rurik sonrasında Hasan’ın en azından Rusya’da rahat etmesi için onu Rus vatandaşlığına geçirmiştir. Hasan artık rus vatandaşlığını almıştır ve rus vatandaşlarının yararlandığı bütün haklardan faydalanmaktadır. Aynı zamanda binbaşı Rurik’in konutunda onun ailesinden biri gibi onlarla birlikte yaşamaktadır.

Hasan ailesinden aldığı Türk örf ve ananelerinin gereği olarak gerek Nesha olsun gerek farklı ortamlarda karşısına çıkan kadınlara karşı; edebinden hiç taviz vermeden yaşamını devam ettirmektedir. Evde Hasan’ın kendisine ait bir odası vardır burada kendisini kitaplara vermiştir. Binbaşı Rurik ve ailesi ile gittiği her yere Hasan’ı da götürmektedir. Nesha Zaman içinde Hasan’a gönlünü kaptırmıştır ve bunu Hasan’a söyleyememektedir. Hasan’da Nesha’dan hoşlanmaktadır ama aldığı terbiye ve bu ailenin ona yaptıklarına karşı onlara kötülük etmiş olacağını düşündüğünden o da Nesha’ya açılamamaktadır. Üçüncü bölüm için TIKLAYINIZ

***Yorum yazmayı unutmayın! Paylaşmak güzeldir.

Fotoğraf İnternet

0 Yorum
Yorum Yaz

Mail adresin gösterilmeyecektir*

CAPTCHA Image