Yaşamak Bedel İster

Yaşamak Bedel Ister

Hayatta her şeyin bir bedeli var ve farkında olmasak da sürekli bu bedeli ödemek için çalışıyoruz.

Çocuk anne karnına düştükten okula başlayıncaya kadarki zaman diliminde bütün bedelleri onun yerine anne baba öder. Çocuk, okula adımını attıktan sonra bedel ödemeye başlar. Çocuğun başarılı olması için ödeyeceği bedel çalışmaktır. Okulda başarılı olmanın bedeli çok çalışmaktır.

Öğrenciyken hayatı da öğrenmeye devam ederiz. Bu bazen arkadaşlarımızın bizi kandırması veya başka şeyler olsa da insanların tanımanın bedelini üzülerek öderiz.

Arkadaş olmanın bedeli onunla beraber zaman geçirmek, onun için bir şeyler yapmak, biz de olanları onunla da paylaşmaktır. Bazen de arkadaşımızın bizi kandırması ya da bizi yarı yolda bırakması olabilmektir. Arkadaşımızın olmasının da bedeli zaman, emek, paylaşmak ya da kandırılmaktır.

Birine âşık oluruz ve onunla beraber olduğumuz zamanlarda mutlu oluruz. Sevdiğimiz bu kişiye zaman ayırır ve onu anlamaya çalışırız. Mutluluğun bedelini sevdiğimize ilgi göstererek ve onu anlamaya zaman harcayarak öderiz.

Evlendiğimizde iki kişi oluruz. Zamanımızın çoğunda beraber olduğumuzdan ev ve yatak dahil pek çok şeyi onunla paylaşırız. Eşimizin mutluluğunda mutlu olabildiğimiz gibi mutsuzluğunda bizde üzülürüz. Mutluluğu, üzüntüyü ve daha pek çok şeyi eşimizle beraber yaşadığımızdan evliliğin bedeli her şeyi iki kişilik yaşamaktır.

Araba alırız; almak için kazandıklarımızı harcadığımız gibi, arabamız olduğu müddetçe her yıl sigorta, kasko ve bakım masraflarını da öderiz. Arabaya sahip olmanın bedeli de sürekli kazandığımız paralardan bir kısmını onun için harcamaktır.

Çocuk isteriz; annenin hamilelik süresince yaşadıklarının yanında babada telaşlıdır, annenin nazını çeker çocuğun sağlıklı doğması için çabalar durur bazen. Anne baba istedikleri çocuğa kavuşur, çocuk sevgisini tadarlarken bunun bedellerini de ödemeye başlamışlardır. Çocuk doğar bezdir, mamadır, hastalanmasıdır ve ilerleyen zamanlarda okula gitmesi, derslerinin durumu derken zaman geçer. Anne baba, neredeyse ölünceye kadar çocuk sahibi olmanın bedellerini onu düşünerek ve onlar için bir şeyler yapmaya çalışarak öderler.

Yaşamanın her anında bedel ödemeye devam ederiz ki insan olmanın da gereğidir diye düşünüyorum.

***Paylaşmak güzeldir!

Photo by Anubhav Saxena on Unsplash

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir