Sınava Az Kaldı Ne Yapmalı?

Sınava Az Kaldı Ne Yapmalı

Günümüzde öğrenci olmak, sürekli bir sınava hazırlanmak anlamına gelmektedir. Sınavın adı ne olursa olsun bütün konuları çalışıp bitirmiş olsakta netlerimiz belli bir miktardan sonra artmamaktadır. İşte tam bu anda; benimde ÖSS ve benzer sınavlarda uyguladığım yöntemle netlerimizi geriye tekrar düşmeyecek şekilde arttırmamız mümkün.

Yöntem basittir, sınava gireceğimiz derslerin adetince A4 kâğıdı alıp her kağıdın başına o dersin adını yazdıktan sonra tüm konuları alt alta sırasıyla yazacağız.

Örnek Ders çizelgesi:

Matematik

S.N. Konular D1 D2 D3
1. Temel kavramlar      
2. Konu başlığı      
3. Konu başlığı      
4. Konu başlığı      
……………      
……………      
10. Konu başlığı      
11. Konu başlığı      

Her denemeden sonra yanlış yaptığımız konuların karşısındaki hücreye o konudan yanlış yaptığımız soru adetince “+” işareti ve boş soru bırakmışsak yine o konu karşısına “yarım +” işareti koyuyoruz. Her denemeden sonra hangi konudan toplamda yanlış sayımız 5’e ulaşmışsa o konuyu kısa bir tekrar yapıp 1 adet kolay (konuyu hatırlatıcı) ve 1 adette zor (konuyu kavrayıcı) test çözüyoruz.

Ben bu yöntemi sınava bir ay kalmışken yaptım ve 10-20 net arası artırmayı başardım. Sizlerde kendi durumunuza göre zamanı ayarlamalısınız.

Sınavların adı ne olursa olsun bu yöntemi sizde uygulayın ve başarının tadını sizde hissedin. Yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olan üniversiteye giriş sınavı, ilköğretim son sınıfta girilen yeni adı Merkezi Ortak Sınav (MOS) olan nitelikli okullara giriş sınavı ve Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) gibi bir sürü sınav var sınavınızı siz seçin.

***Yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız!

Photo by Derek Huang on Unsplash

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir